Необслужваните заеми в Кипър са в размер на близо 45% от общия размер на кредитите, или 27 млрд. евро, според последните данни на Централната банка
Проблемът за тяхното намаляване остава решаващ фактор за стабилизацията на банковия сектор в страната, затова той е в центъра на започващата днес мисия на тройката /Европейска комисия, Европейска централна банка и Международен валутен фонд/ в Кипър. Ще бъдат обсъдени също така преструктурирането на финансовия сектор и бюджетът за 2015 г.
Представителите на тройката пристигат в Никозия днес, а официалните им срещи започват във вторник. Мисията ще продължи две седмици, като през втората ще се обсъжда на политическо ниво петата актуализация на меморандума между тройката и правителството на Кипър.
Предишната мисия на международните кредитори през месец май приключи с оценката, че трите най-важни предизвикателства пред страната са да се намали размерът на необслужваните заеми, като се продължи по пътя към фискална стабилизация и се завършат необходимите за това реформи. Сега на първо място в дневния ред се поставят необслужваните заеми.
Банковата система ще бъде и този път под специалното наблюдение на тройката заради предстоящото провеждане на стрес-тестове на финансовите институции. Това наложи увеличаване на капитала на Банката на Кипър и Хеленик Банк. Търсенето как да се съберат необходимите допълнително 1 млрд. евро за Банката на Кипър се превърна в истинска сага.
Тя дори предизвика шефа на Централната банка Христала Георгаджи да постави ултиматум на Съвета на директорите на банката – или да вземат решение за увеличаването на капитала, или да подадат оставки. Тройката ще отчете и закъснението в законодателното решаване на въпроса за ипотечните кредити и прехвърлянето на недвижимо имущество, дадено като обезпечение от големи длъжници.
Законът трябваше да влезе в сила от юли, но приемането му бе отложено от парламента. Реформите в здравеопазването и публичната администрация също са на дневен ред. При предишната мисия бе уточнена "пътната карта” за провеждането на здравната реформа, сега тройката ще провери нейното изпълнение.
През юни, в резултат на дадената добра оценка от тройката през месец май, Еврогрупата реши на Кипър да бъде отпуснат следващият транш от 600 млн. евро, а Международният валутен фонд одобри 86 млн. евро.