Вчера премиерът Виктор Понта съобщи, че преговорите с кредиторите за бюджета за 2014 г. са приключили успешно и обяви редица мерки, планирани за следващата година, сред които увеличение на минималната заплата и намаление на вноските за социално осигуряване
Ръководителката на мисията на Международния валутен фонд за Румъния Андреа Шехтер заяви днес, че Румъния е изпълнила всички критерии за края на месец септември на предпазното споразумение с фонда и е постигнала напредък по отношение на структурите реформи, съобщи "Аджерпрес", цитирана от БТА.
Шехтер уточни, че прогнозата за икономическия растеж на Румъния през 2013 г. е повишена с 0.2 процентни пункта до 2.2% на фона на доброто развитие на земеделската продукция. За 2014 г. фондът също прогнозира растеж на брутния вътрешен продукт от 2.2%.
Представителката на МВФ посочи също, че целта за бюджетния дефицит за септември 2013 г. е изпълнена, но бюджетните приходи са под прогнозираното ниво, което отразява пониженото търсене, както и ниската доходоносност на икономиката, особено на банковия сектор.
Вчера премиерът Виктор Понта съобщи, че преговорите с кредиторите за бюджета за 2014 г. са приключили успешно и обяви редица мерки, планирани за следващата година, сред които увеличаване на акцизите върху горивата, въвеждане на нов данък върху специалните строежи, но и увеличение на минималната заплата и намаление на вноските за социално осигуряване.
Опитът за приватизация на "ЧеФеРе Марфа" се провали миналия месец, след като компанията, която спечели търга за мажоритарния дял от акциите, и министерството на транспорта не стигнаха до споразумение за срока на плащане.
Мисията на МВФ, Европейската комисия и Световната банка, която пристигна в Букурещ на 22 октомври, за да разговаря с румънските власти за прилагането на новото предпазно споразумение за Румъния, приключва посещението си днес.
Управителният съвет на МВФ одобри на 27 септември ново предпазно споразумение за Румъния на стойност два милиарда евро за срок от две години, към които се добавят още два милиарда евро от Еврокомисията. Това е трето поред споразумение за страната от началото на икономическата криза.
През 2009 г. Румъния сключи двегодишно стендбай споразумение с МВФ, Европейския съюз и Световната банка в размер на 20 милиарда евро, а след изтичането му през 2011 г. Букурещ подписа ново споразумение от предпазен тип също за две години на стойност 5 милиарда евро.