Налице са всички предпоставки за създаването на разпределителен център на природен газ на територията на България, обяви министърът на енергетиката Теменужка Петкова пред БНТ
Петкова подчерта географското разположение на страната и вече изградената газова инфраструктура. Ще се наложи рехабилитация на част от газопреносната система, заяви Петкова, а проектът включва изграждането на 845 км. нови тръби и 2 интерконекторни станции.
Министърът добави, че ползата за България и Европейския съюз ще е сигурност на доставките чрез диверсификация на източници и маршрути. Източници могат да бъдат южният газов коридор, от Азербайджан, интерконекторите с Гърция, Румъния, Турция, Сърбия и др., заяви Петкова
Петкова не изнесе данни за цената на проекта и възвращаемостта на инвестициите.
Представители на държавите от Централна и Югоизточна Европа, засегнати от спирането на газопровода "Южен поток", се събират днес в София, за да обсъдят най-важните проекти за диверсификация на доставките на природен газ, между които и българската идея за създаване на газов хъб.
Клиентите на "Енерго-Про" ще получат разсрочване на сметките, но други компенсации ще трябва да си търсят по съдебен ред, коментира министърът случаите на издавани двойни сметки от енерго-разпределителното дружество.
"Енерго-Про" не издава фактури на потребителите си и те научават колко дължат едва като отидат на гишето за плащане, това е нарушение и ще бъде санкционирано."
Позицията ни по "Южен поток" не е променена, проектът трябва да се случи само в условията на европейското законодателство", заяви министърът.