06 Ноември 2024, 04:46 Днес (0) | Вчера (1)

България е като "Дивия Запад", според представител на ЕС

08 Май 2013 17:40 ИНСМАРКЕТ по статията работи:
A+ A-
Последна редакция: 8 май 2013, 17:46
Под лиценза на creativecommons

Дипломати поставят под въпрос доколко разумно е било приемането на София и Букурещ в Общността

Способността на България да прилага закона и да живее съгласно демократичните норми е съмнителна. „На практика ние си имаме работа със страна от Дивия Запад”, заявява в интервю за Ройтерс служител от ЕС, занимаващ се с въпросите от страните от Източна Европа.

По думите му се очаква на изборите у нас на 12 май да победи дясноцентристката партия, оглавявана от бившия премиер Бойко Борисов, въпреки че тя може да не събере достатъчно гласове за самостоятелно правителство, а казва, че няма да участва в коалиция. Това увеличава изгледите за по-нататъшна политическа несигурност в страната и също така поражда съмнения за икономическата й програма, като и двете неща ще намалят тежестта й в Брюксел, коментира агенция Ройтерс, цитирана от бТВ и БТА.

Свивайки рамене в смисъл „какво да се прави”, представителят на Брюксел допълва в интервюто си, че „не е възможно да се върне историята, като така или иначе Румъния и България вече са членове на ЕС. Другите държави трябва да приемат реалността и да се справят с нея, колкото и предизвикателна да е тя”.

Информационната агенция цитира и други европейски дипломати, които дискретно поставят под въпрос доколко разумно е било приемането на София и Букурещ в Общността.

„Членството не дава еднопосочен билет към демократична стабилност, икономически растеж и по-големи възможности за всички. Европейският съюз се разглеждаше като някаква златна дъга на хоризонта”, казва специалистът по Източна Европа Аманда Пол, имайки предвид представата на много румънци и българи преди присъединяването.

„Като цяло мисля, че и румънците, и българите извличат полза от членството, но все още имат недостиг на демокрация”, допълва тя и уточнява, че ако гражданите искат да разберат разминаването между очакванията и реалността, те би трябвало да обърнат поглед първо към родината си, а не към Брюксел. „Те би трябвало да са по-разочаровани от собствените си лидери и политици, а не от институциите на ЕС и от това какво ЕС може да направи за тях”, казва още Пол.

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Валидни за 16:10 05 Ноември 2024
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.7936
GBP 2.4796 2.4887 2.3266
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив