Данните показват в проценти усвояемостта на средствата за всяка от страните-членки за стария програмен период
България заема 23-то място по усвояване на еврофондовете от 28-те страни-членки на ЕС за програмния период 2007-2013. Това става ясно от справка, публикувана на интернет-страницата на Генерална дирекция "Регионална политика" на Европейската комисия, предаде БГНЕС.
Данните показват в проценти усвояемостта на средствата за всяка от страните-членки за стария програмен период. До края на настоящата година България трябва да усвои остатъка от средствата, иначе ще ги загуби. Става въпрос за около 5 млрд. лв. Проблемът е, че по много от обектите има солидно забавяне при изпълнение на строителните дейности.
От справката става ясно, че България е на 23 място с 65,5% изплатени от ЕК средства. На първите три места са Литва - 93,7%, Португалия - 92,6% и Естония - 92,3%. На 22 позиция със 72,8% е Испания, а след нас са Италия, Чехия, Словакия, Румъния и Хърватска.
От интернет-страницата на ГД "Регионална политика" на ЕК става ясно още, че вече са одобрени общо 266 програми, финансирани по еврофондовете от новия програмен период 2014-2020, които са на обща стойност от над 256 млрд. евро.
От вчера България е с четири одобрени нови оперативни програми. В края на 2013 г. бе одобрена ОП "Развитие на човешките ресурси", която е с планиран бюджет от над 1 млрд. евро, а по-късно "зелена светлина" бе дадена и за ОП "Транспорт и транспортна инфраструктура", която е в размер от почти 1,9 млрд. евро.
В четвъртък от Представителството на Европейската комисия в София съобщиха, че одобрение е получила ОП "Добро управление", която е в размер на 336 млн. евро. По-късно от Правителствената информационна служба съобщиха, че ЕК е одобрила и ОП "Наука и образование за интелигентен растеж", която е с бюджет от 701 млн. евро. За първи път България има програма, която е насочена изцяло към образованието и науката. Точно заради липсата на административен капацитет в Министерството на образованието и науката, по самостоятелното управление на европейска програма, очаква се стартирането й да срещне известни трудности.
Според информацията на Министерския съвет в "следващите седмици се очаква одобрението на бъдещата Оперативна програма "Иновации и конкурентоспособност", за която отговаря Министерството на икономиката. Така на практика се признава, че България изостава пред ЕК с одобрението на две от "големите" като бюджет европейски програми – "Региони в растеж" и "Околна среда". Основните причини за забавянето на одобрението им са свързани с "отворените" въпроси във версиите, приети от правителството и изпратени в ЕК, както и липсата на яснота за нужните реформи в съответните сектори.