България е на второ място по броя на разследванията, свързани със съмнения за измами с евросредства, които Европейската прокуратура води. Това става ясно от годишния доклад на институцията за 2022 г., цитиран от БНТ.
Само в Италия европейските прокурори водят повече разследвания - 285. В България те са 143, а в Румъния - 124 разследвания. В България става въпрос за съмнения за измами на стойност 492,6 милиона евро.
101 от разследванията на стойност 176,3 милиона евро са започнали през миналата година. Актуалните проверките за измами с ДДС са 3 и са стойност 2,6 милиарда евро. Европейската прокуратура е поискала налагането на запор на активи и имущество на стойност 6,5 милиона евро.
Според доклада националните власти са подали 204 сигнала за злоупотребява със евросредства в България, 36 сигнала са подадени от частни лица и 9 по евроинституции.
Само по едно от делата съдът е излязъл с окончателна присъда, а едно дело се очаква решение на втора инстанция. 25 от случаите са прехвърлени към българската прокуратура.
В 94 от случаите в България става въпрос за измами в евросредства по проекти, които не са свързани с обществени поръчки, 45 от разследванията са свързани с проекти с обществени поръчки, 16 са случаите на корупция, 11 злоупотреби с евросредства, 10 от разследванията са свързани с други случаи на измама.
Най-много случаи на разследване на измами с евросредства има в областта на земеделието - 42. С проекти в регионалното развитие са свързани 25 случая, с други програми на ЕС са свързани 22 случая.
Отказ за образуване на дело е направен в 11 от случаите, разследвани в България от общо 59 закрити разследвания в ЕС. 25 случая са пренасочени към българската прокуратура.
В момента Европейската прокуратура води 1117 разследвания в страните от ЕС на стойност 14,1 милиард евро.