Доклад "Европейски индекс на настигането" следи доколко държавите членки от Централна и Източна Европа са настигнали старите, западни страни - членки в Европейския съюз
България е сред страните, които са най-далеч от желаната Европа, въпреки членството си в Европейския съюз. Това сочи доклад, който проследява какво е икономическото и социалното състояние на държавите членки.
"Европейски индекс на настигането" разглежда условното сближаване между "новите" и "старите" еврочленки чрез групови анализи. Напредъкът на всички се определя според четири основни фактора: икономика, демокрация, управление и качество на живот.
Проектът на Институт "Отворено общество" и "Инициатива за европейски политики" (EuPI) следи доколко държавите членки от Централна и Източна Европа са настигнали старите, западни страни - членки в Европейския съюз.
"Изводът от последния доклад е, че настигането работи и дава резултати, но не за всички", каза Марин Лесенски на конференцията "Визии за Европа" тази седмица. Индексът включва и страните кандидатки и потенциални кандидатки, така че общият брой на страните достига 35.
Сравнителните анализи сочат, че по-голямата част от континента постига добро качество на живот, но еврочленките на Балканите (с изключение на Гърция) са най-отдалечени от желаната Европа.
Докладът твърди, че нивата на европейското развитие са условни, но сред по-новите държави членки има някои по-амбициозни, които се развиват добре и все повече се доближават до по-старите в ЕС. Такива например са прибалтийски републики и страните от Централна Европа, сред които Чехия се развива най-динамично.
Мястото в класацията и стойностите целят да регистрират процеса на настигане и да идентифицират области, където страните напредват бързо или изостават, за да се откроят тенденциите и съотношенията.