27 Декември 2024, 10:06 Днес (0) | Вчера (0)

България може да загуби над 400 млн. лева от оперативните програми на ЕС

28 Август 2014 14:45 ИНСМАРКЕТ по статията работи: Insmarket
A+ A-
Последна редакция: 28 август 2014, 14:19

Най-тежко е положението по оперативна програма "Околна среда"

Рискът за загуба на евросредства е за над 400 млн. лева- това обави заместник министър-председателят по управление на средствата от ЕС . Илияна Цанова ,при представянето на състоянието на оперативните програми, съфинансирани със средства от структурните и Кохезионния фондове на ЕС за периода 2007-2013 г.

Най-тежко е положението с една от най-големите оперативни програми – тази за околна среда, която беше изцяло спряна от Европейската комисия. «По програмата заварихме необработени искания за плащания от бенефициенти по 200 проекта на обща стойност над 300 млн. лв. На практика плащания по тази програма не са извършвани повече от половин година. Липсва каквато и да било организация и план за действие за излизане от ситуацията. Налице са противоречащи си документи и становища, издавани от ръководителя на управляващия орган», посочи Ценова.

Сериозни проблеми са наследени по спрените от ЕК две приоритетни оси (съответно за градско развитие и развитие на туризма) на другата водеща програма – тази за регионално развитие. Сертифициращият орган от българската страна беше спрял плащанията по останалите оси на ОПРР.

Замразени са плащания, които на практика поставят в риск усвояването на всички средства по тези програми. Дългът към общините и към строителните компании беше достигнал над 800 милиона лева, основно заради спрените евросредства. Под заплаха беше строителният сезон, десетки български градове останаха разкопани, хиляди работници не получаваха своите възнаграждения.
Проблеми не липсват дори и там, където плащанията към строителите се извършват регулярно. Установено е сериозно забавяне и липса на мобилизация на строителните фирми по някои от обектите на оперативна програма "Транспорт”, които са получавали регулярно плащания, но очевидно при занижен контрол на изпълнението.

«През последната година имаше противоречиви действия и послания от националните органи към европейските ни партньори. Налице бяха конфликти между бенефициентите и органите на управление и контрол на фондовете, което сигнализира за неспособност на системата да се справи с подобно предизвикателство. Всичко това даде сигнал на Европейската комисия, че в България има риск, като в резултат Комисията предприе превантивни действия, каквото е спирането на средства по определени програми», посочи още Ценова.

Рискът от загуба на средства по общото изпълнение на всички оперативни програми в размер на 105 011 458 евро. Това е най-добрият сценарий и при пълна мобилизация на екипите на управляващите органи, в която съм убедена. Въпреки това в различните програми сме заварили допълнителни рискови фактори, реализацията на които може да увеличи загубата на средства. Такива са неодобрението на големи проекти от Европейската комисия, някои от които подадени преди повече от две години; нерешен въпрос с ДДС по оперативна програма "Околна среда”, за което от началото на годината не е предприето нищо.
Рискът от загуба на средства по Програмата за развитие на селските райони и Оперативна програма за развитие на сектор "Рибарство” е 83 738 725 евро. Стотици преписки отлежаваха по бюрата на началниците за подпис.
Така общата сума в риск от загуба по всички фондове от ЕС възлиза на над 190 милиона евро или близо 400 милиона лева.

Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Валидни за 16:10 26 Декември 2024
    Купува Продава БНБ  
USD 1.5915 1.5924 1.8818
GBP 2.4796 2.4887 2.3565
EUR 1.9560 1.9560 1.9558
Резултати | Архив