Около 80% от младите специалисти искат да работят в чужбина
Цели региони вече са без здравни специалисти, а по-голямата част лекарите работят в големите градове. Според проучване на Медицинския университет в София около 80% от завършващите млади медици правят планове да работят в чужбина.
Едни от най-предпочитаните дестинации са Германия и Белгия. Според професионални консултанти често медиците гурбетчии не са доволни от условията на място, съобщава TV7.
"Аз мисля, че това са масови случаи вече свързани със заплащането, непризнаването на трудовия стаж, непризнаването на специалност. Това са съществени проблеми, които понижават много сериозно и работната заплата. Лекарите, тръгвайки да емигрират, не обмислят своята стъпка, не анализират, това което им предстои да се случи", разказжа д-р Меридонов.
Д-р Радислав Наков, който скоро е получил дипломата си за гастроентеролог, наблюдава точно обратната тенденция. Младият лекар вижда бъдещото си в Западна Европа.
"В Германия заплатите са регулирани и няма значение дали лекарят е българин, немец, англичанин, румънец или какъвто и да е. Тук човек трудно може да започне работа като лекар, трудно може да започне специализация, ако започне трябва да си плаща за това. В Западна Европа всичките тези неща са безплатни", твърди младият специалист.
Проблем има и с липсата на интерес към определени специалности. От години най-много студенти искат да стават хирурзи, гинеколози и дерматолози, а желаещите да специализират патоанатомия, анестезиология и реанимация, както и спешна медицина намаляват.
По информация на НСИ в момента патолозите у нас са едва 80, като половината вече са в пенсионна възраст.