Поредно подобрение регистрират продажбите на дребно в България, след като през януари те се повишиха с 0,5% на месечна база
Продажбите на дребно в еврозоната отбелязаха изненадващо силен ръст в началото на 2014-а година, парирайки негативния финал на миналата година, което може да поднови надеждите, че съживяването на вътрешното потребление ще подкрепи все още слабото икономическо възстановяване в региона.
Продажбите на дребно в еврозоната се повишиха през януари с цели 1,6% на месечна база при прогнози за доста по-умерено повишение с 0,8%, показват днешните данни на Евростат. Това представлява най-солидният ръст на продажбите на дребно в региона от ноември 2001-а година. Европейската статистика направи и възходяща ревизия на слабите данни за предходния месец (декември 2013-а година) до понижение на продажбите на дребно с 1,3% на месечна база вместо предишна оценка за техен спад с 1,6%.
На годишна база продажбите на дребно през януари се повишиха с 1,3% (спрямо януари 2013-а) при прогнози за спад с 0,4% и след понижение с 1,0% през декември. Основната причина за днешните доста силни данни е солидният ръст с 2,5% на продажбите на дребно в Германия в началото на 2014-а година.
Продажбите на дребно в целия Европейския съюз се повишиха през януари с 0,9% на месечна база след спад с 0,7% в края на 2013-а година, като на годишна база продажбите на дребно в началото на годината се повишиха с 1,9%.
Поредно подобрение регистрират продажбите на дребно в България, след като през януари те се повишиха с 0,5% на месечна база (след повишение с 0,3% през декември), показват днешните данни на Евростат. На годишна база продажбите на дребно в нашата страната се повишиха с цели 5,5% (след аналогичен ръст и в края на 2013-а година), което отрежда престижното пето място в челната класация сред всички 28 страни - членки. Пред България са само Люксембург (с ръст на продажбите на дребно с 12,2%), Естония (повишение с 8,0%), Португалия (с 6,6%) и Румъния (с 5,9%).
Лек ръст на европейската икономика в края на миналата година отчете Евростат.
През последното тримесечие на миналата година в 28-те страни от Евросъюза е отбелязан икономически растеж от 0,4 на сто, а в Еврозоната - от 0,3 на сто.
Толкова е бил и ръстът на българската икономика.
Като основни източници за растежа от Евростат посочват увеличеното потребление, както и постепенното възстановяване на вноса и износа.