Десет държави от Европейския съюз, сред които и България, се обявиха против разширяването на газопровода в Балтийско море, известен като "Северен поток 2" и поискаха дебат по въпроса на среща на лидерите на ЕС
Група европейски компании подписаха през септември споразумение за увеличаване капацитета на тръбите, преминаващи директно от Русия до Германия.
Сега десетте страни казват, че това е против интересите на ЕС и рискува допълнително да дестабилизира Украйна, основната транзитираща държава за руски газ към Европа.
Писмото от четвъртък е подписано от България, Чехия, Естония, Гърция Унгария, Латвия, Литва, Полша, Румъния и Словакия. Това са всичките бивши комунистически държави в ЕС плюс Гърция, която е директно зависима от преноса на газ през Украйна, Румъния и България.
Тези страни заявяват в писмото до Европейската комисия, че проектът трябва да бъде подложен на строга регулаторна проверка и призовават за "дебат, включващ всички" в заседанието на лидерите на Европейския съвет през декември.
"Позицията на Европейската комисия по "Северен поток 2" също ще е повлияе върху начина, по който се възприема общата политика за външни отношения и сигурност на ЕС сред основните ни съюзници и традиционни партньори", се казва в текста, цитиран от "Ройтерс".
"Съхраняването на транспортните трасета през Украйна е от стратегически интерес на ЕС като цяло и то не само в перспективата на енергийната сигурност, но като подсилване стабилността на Източна Европа."
Мигел Ариас Канете, еврокомисар по въпросите на климатичните промени и енергетиката, каза в четвъртък, че "Украйна е стабилен транзитен коридор и газът трябва да продължи да минава през нея".