В България през миналата година 7,8 на сто от БВП са били отделени за пенсии, незавсимо от малкия им размер, в Турция - 7,3%, като нивото за ЕС е 10,5%, а в страни като Австрия, Испания и Белгия около 14-15 на сто
Мъжете в Турция могат да претендират за пълна пенсия на 40 г., а жените на 38 г. На практика 25 г. трудов стаж са достатъчни. Средната продължителност на живота при мъжете е 75 г., а при жените 76 г.
Въпреки ранната пенсионна възраст турската държава изплаща 64,5% от заплатата на пенсиониралите се. 7,3% от БВП отива за пенсионни разходи.
За сравнение в България през миналата година 7,8 на сто от БВП са били отделени за пенсии, незавсимо от малкия им размер. Средното ниво за ЕС е 10,5%, а в страни като Австрия, Испания и Белгия около 14-15 на сто.
Въпреки че България е най-бедната страна в ЕС, тя заделя за пенсии повече като % от БВП, отколкото по-богати страни като Норвегия, Ирландия, Исландия, Кипър, Латвия и Словакия.
Освен това, ако се погледнат разходите за пенсии като дял от държавните разходи, България заделя над 1/5-та от бюджетните средства за пенсии, което ни поставя в една група със страни като Дания, Унгария, Литва, Люксембург, Испания и Словения.
С други думи в България сравнително голяма част от публичните средства се изразходват за пенсии, което оставя малка част за други дейности, като например инфраструктура, образование и здравеопазване. Значително по-богати страни от България отделят по-малка част от публичните си средства за пенсии – Норвегия, Исландия, Кипър, Естония, Чехия, Словакия. Това може да се обясни с почти липсващото частно пенсионно осигуряване в страната, за сметка на все по-голямото му развитие в другите страни от ЕС.
През 1999 г. в Турция започна пенсионна реформа. За онези, чието осигуряване е започнало след 8 септември 1999 г., възрастта за пенсиониране при мъжете стана 60 (43 г.преди), а при жените 58 (38 г. преди). Пълният стаж за пенсия е 7200 работни дни и при жените, и при мъжете, но за държавните служители срокът на стажа за пенсиониране е 9 хил. дни.
Правителството на Ердоган се опита да прокара в парламента закон, с който да вдигне тавана на пенсионната възраст, но поради силните протести на синдикатите законът не мина. Практически с новия закон всеки, дори набрал необходимия трудов стаж от 7 хил. работни дни, ще трябва да чака до навършване на 60 г. при мъжете и 58 г. при жените, за да се пенсионира.
Пенсионната реформа предвижда за онези, които не могат да натрупат необходимия брой вноски поради непълен работен ден, сезонна работа и др., да платят премии за 5400 дни. Но за право на пенсия се прибавят 3 години към пенсионната възраст.
По официални данни броят на пенсионерите в Турция е около 10 млн. души. А по думите на социалния министър Фарук Челик числото ще продължава да расте. Най-ниската пенсия е 865 турски лири, което се равнява на около 411 евро.
През 2011 г. 12,7% от държавния бюджет са били заделени за изплащане на пенсиите. Най-високи са пенсиите на депутатите - над 4000 турски лири. Учителите получават между 1000 и 1500 турски лири. По данни на синдикатите около 80% от пенсиите са под прага на бедността, който за 4-членно семейство е 816 лири.
Увеличението на пенсиите се прави от Министерството на финансите два пъти през календарната година - през януари и юли. Взема се предвид нивото на инфлацията за съответния период. За пенсионна осигуровка се изисква лицето да е турски гражданин. Турската социалноосигурителна система е съставена от три отделни системи.
Освен основните категории има инвалидни пенсии, пенсии за навършена възраст, наследствени пенсии.
Нивата на вноските се определят в договора с работодателя. Има две професионално задължителни схеми за пенсиониране - за въоръжените сили и за работещите в минната промишленост.
Характерно за турската пенсионна система е, че за разлика от други страни тук не се намаляват пенсиите на работещите, които се пенсионират по-млади от официалната възраст. При пенсиониране хората имат право да получат допълнително заплащане, което се равнява на една месечна заплата за всяка година трудов стаж.
Един от най-големите проблеми на Турция по отношение на финансирането на социалното осигуряване е сивата икономика. Според официалните статистики нерегистрираните работещи през януари 2011 г. са били 23,6%.
Около 2 млн. души участват в частните пенсионни фондове, които имат активи за над 4,5 млрд. евро, а през 2020 г. се очаква да надхвърлят 48,52 млрд. евро.
Според турския министър Али Бабаджан частните пенсионни активи в Турция се очертават като значителна част от спестяванията на хората. В частното пенсиониране към момента работят 13 големи компании в сектора.
Използвани са материали от различни медии