Министерският съвет взе решение за изпращане на нарочна декларация в европейските институции, в която България официално иска – в разглеждането на многогодишната финансова рамка, изравняване земеделските субсидии в Европейския съюз. Това обяви на брифинг след правителственото заседание служебният министър на земеделието Явор Гечев.
Гечев бе категоричен, че конвергенцията в ЕС се забави прекалено много. "Дълги години чакахме изравняването. Вследствие на войната в Украйна констатирахме, че държавите от Източния фланг на Съюза понасят много по-силни последствия в сравнение със западните държави. А държавите от Източния фланг на Европа са страните, които всъщност получават и по-ниски субсидии. Така равнопоставеността се подкопава, ако ЕС не реагира", посочи Гечев. "С днешното решение на МС изпращаме ясен сигнал към европейските институции за нуждите на българските земеделски производители. Документът ще бъде внесен на следващото заседание на Европейския съвет", подчерта Явор Гечев.
Кабинетът гласува единодушно, че на редовното заседание на Съвета на Европейския съюз по заетост, социална политика, здравеопазване и потребителски въпроси (част "Здравеопазване") /EPSCO/, което ще се проведе на 14 март 2023 г. в Брюксел, България ще заеме позиция за прекратяване на договора с Pfizer-Biontech за доставка на ваксини. Другият вариант е да се спазват желанията на държавите членки за конкретно заявявани количества, с конкретен срок на годност като плащането да се извършва след доставката, съобщи министърът на здравеопазването Асен Меджидиев. "Категорични сме в тази позиция, с която защитаваме държавния интерес. Бяхме подкрепени и от полския министър на здравеопазването, а в последните дни имаме подкрепата на още шест държави, добави Меджидиев.