За холандските власти обаче българите там са невидими и не са смятани за проблем
Български роми източват социални помощи в Холандия. Запознати със схемите се възползват от системата и така правят достъпа до нея труден за хората, които искат да живеят по правилата. За
холандските власти обаче българите там са невидими и не са смятани за проблем.
Журналистическото разследване е провокирано от информация от декември 2012 година, която съобщава за двама задържани роми от Шумен, които организирали други да се регистрират в Холандия и да взимат социални помощи. На месец те получавали около 600 евро. Накрая обаче организаторите взимали дебитните им карти, а за тях оставала минимална част от парите. Холандските власти не забелязват източването, но случаят излиза на светло заради един от ощетените роми, който проговаря.
Реализацията на подобна схема се оказва лесна за хора, които живеят по този начин. За човек, който иска да живее законно, навсякъде е трудно. „Ако покажеш договор, че си наел място и докажеш, че нямаш достатъчно добър доход, социалната система поема половината от наема. Ако детето ти има тежко увреждане, също можеш да получиш сериозна сума. Хора разказаха, че от България пристигат тонове експертизи, които изглеждат достоверно, за ромски деца с тежки заболявания. Техните майки получават много пари”, разказа Миролюба Бенатова.
На холандските власти обаче това не им прави впечатление. На въпрос дали българите създават проблеми на държавата, министерството, отговорно за социалния сектор, твърди, че няма възможност да даде отговор заради много запитвания. „За холандската държава не сме важни. Социолози, с които говорихме, казаха, че българите са невидими, може би малка част създава проблем, но тази част е малка. Оказва се, че на фона на всичко останало българската общност не създава проблем”, каза още журналистът.
„Холандия е допуснала парите от тяхната система да се източват по този начин, но не вижда проблема. Общности с определен уклон към мързел се възползват от това”, допълни Миролюба Бенатова.
„Хрътките” ще бъде излъчвано всяка събота от 17.30 часа по bTV. В екипа с двугодишна традиция остават продуцентът Ралина Тропанкева и репортерите Теодора Трифонова, Сергей Тодоров, Ивайло Везенков, Десислава Ризова, Мариета Николаева, чиито журналистически разследвания показаха редица злоупотреби в различни институции и партийни организации.
В „Хрътките” тази седмица очаквайте и коментар на случая с българските роми на евродепутата Слави Бинев. Темата с отвличането на 10-годишната Лара ще бъде обсъдена с Тодор Тодоров от Института по психология на МВР, който работи по заложническата криза в Сливен. Главният секретар на МВР Калин Георгиев ще говори за ролята на полицията в бурната обстановка от последните седмици.