Автоматичното мащабно съкращаване на държавните разходи в размер на 85 млрд.долара би трябвало да влезе в сила още от днес (1-ви март), като тези икономии са част от деветгодишна програма за понижаване на огромният бюджетен дефицит с близо 1 трлн.долара
Като се и очакваше, Сенатът на САЩ отхвърли снощи плановете на Демократи и Републиканци за избягване на автоматичното солидно съкращаване на бюджетните разходи, което трябва да влезе в сила от началото на март (икономии за 85 млрд.евро).
Президентът на САЩ Барака Обама ще проведе днес среща с говорителя на Конгреса Джон Бейнер (републиканец), лидера на малцинството в Конгреса Нанси Пелоси(демократ) и с лидерите на мнозинството в Сената Хари Рейд (демократ) и на малцинството Мич МакКонъл (републиканец). Но и тези разговори се очаква да бъдат по-скоро "политически театър", без да доведат до постигането на компромисно решение. Фактът, че нямаше каквито и да е преговори между спорещите страни през изминалата седмица, въпреки че Обама и лидерите на Сената и Конгреса бяха във Вашингтон, предполага, че двете партии се подготвят за нова конфронтация.
Снощният вот в Сената, както за планът предложен от Републиканците, така и този на Демократите, беше неуспешен с оглед невъзможността да бъдат събрани необходимите 60 гласа. Републиканският план за избягване на автоматичното мащабно съкращаване на държавните разходи събра едва 33 гласа, а този на Демократите събра 51 гласа.
Републиканският план щеше да изисква от президента Обама да представи конкретен план за намаляване на бюджетните разходи до 15-и март.
От друга страна, планът на демократите щеше да замени автоматичното понижение на бюджетните разходи в размер на 85 млрд.долара с пакет от мерки за икономии в размер на общо 110 млрд.долара, като 55 млрд.долара от тях дойдат от повишение на бюджетните приходи и 55 млрд.долара от свиване на държавните разходи.
Говорителят на Конгреса - Джон Бейнер каза, че Долната камара на американския парламент (Конгреса) няма да предприеме по-нататъшни действия за да се избегне мащабното свиване на бюджетните разходи, докато Сенатът не одобри свое собствено законодателство по този важен за страната въпрос.
Автоматичното мащабно съкращаване на държавните разходи в размер на 85 млрд.долара би трябвало да влезе в сила още от днес (1-ви март), като тези икономии са част от деветгодишна програма за понижаване на огромният бюджетен дефицит с близо 1 трлн.долара.
Въпреки "патовата" ситуация, остават известни надежди, че този важен въпрос може да намери решение до края на март месец, тъй като настоящата сесия на Конгреса на САЩ продължава до 25-и март.