Освен липсата на каквато и да било статистика, това се използва и за да се източва бюджетът на Здравната каса, категоричен е психологът д-р Цветеслава Гълъбова от специализираната болница в Курило
България не разполага с регистър на психичноболните и затова държавата няма информация колко са пациентите, как, кога и къде се лекуват тези българи.
Още през 2009 г. с промяна в Закона за здравето и финансиране от норвежка страна трябваше да се изгради регистърът за психичноболните пациенти в страната. Активната съпротива на психиатричната колегия спряла това, като причината е, че никой не контролира как се изписват прескъпите медикаменти за лечение на тези заболявания.
По думите на д-р Гълъбова държавата осигурява медикаментозно лечение, но не и системата от грижи, която да гарантира, че се следи заболяването и че се проверява дали хората си пият лекарствата. Сега те са оставени "на самотек" и само близките им знаят какво се случва с тях.
Още през 2012 г. разследване на TV7 установи, че продуктът за шизофрения "Инвега" на водеща американска компания е два пъти по-скъп у нас, отколкото в съседна Гърция. В България лекарството се плащаше от Здравната каса по 410 лв., а в Атина – само за 260 лв.
И до момента лекарствата за психичноболните пациенти са по-скъпи спрямо медикаментите за някои онкологични заболявания или за хора с трансплантации. За някои състояния цените достигат до 2000 лв. на месец. Те са безплатни за здравно осигурените, което означава, че се поемат от Здравната каса.
Колко обаче са хората с психични отклонения и дали те се лекуват? Медицинските власти у нас нямат статистика. Единствено по отчетите на Здравната каса може да се установи колко здравноосигурени пациенти какви медикаменти получават. За неосигурените обаче, които са близо 2 млн. души, подобна статистика няма.
По-рано днес психичноболен застреля един полицай и рани други трима, които участваха в специализирана операция по неговото залавяне.