Печалбата от продажбата на тези стоки отива за благотворителност
Благотворителната организация DanChurchAid отвори в Копенхаген втори супермаркет за храни с изтекъл срок на годност. Първият магазин Wefood отвори врати в датската столица през февруари и бързо набра популярност. Продажбата на храни с изтекъл срок на годност в Дания е законна, ако това е обозначено ясно и не носи никакви рискове за здравето.
Цените във Wefood, както можем да предположим, са с 30%-50% по-ниски от тези в нормалните супери.
"Нашите магазини продават стоки, които обичайните супермаркети не могат да предложат или заради изтекъл срок на годност, или заради повредена опаковка, или заради неправилни етикети… Продуктите във Wefood могат да бъдат ползвани за храна, безопасни са за приемане и се реализират в пълно съответствие с датското законодателство. Просто те са загубили своята ценност за нашите партньори", посочват от благотворителната организация.
Печалбата от продажбата на тези стоки отива за благотворителност и за подпомагане на агроекологични производствени проекти.
В опит да се спре утилизацията на храна, такива магазини бяха открити и във Великобритания и САЩ. Във Франция бе приет закон, който забранява на ритейлърите да изхвърлят или унищожават непродадени продукти.
В България някои магазини предлагат с голямо намаление хранителни продукти с изтичащ срок на годност.
По данни на продоволствения съвет на ООН, около една трета от хранителните продукти (1,3 млрд. тона годишно) не достига до крайния потребител заради изтекъл срок на годност.