Близо 190 страни, преговарящи за постигане на глобално споразумение през 2015 г. за ограничаване на климатичните промени, постигнаха в неделя в Лима съгласие за бъдещите си ангажименти по намаляване на емисиите на парникови газове
Това съобщи перуанският министър на околната среда Мануел Пулгар Видал в края на 20-ата световна конференция за климата, организирана от ООН. След две седмици на интензивни преговори участниците във форума приеха проект на документ, който ще послужи за основа за постигане на глобално споразумение за климата на срещата на върха в Париж в края на 2015 г. Двадесетата конференция на ООН за климата трябваше да приключи в петък, но беше удължена с над 30 часа поради различията между страните от Севера и Юга.
Според държавите споразумението отразява "различните отговорности и съответните възможности" на всяка страна. Освен това развитите държави трябва да осигурят финансова подкрепа на уязвимите развиващи се страни.
До края на първото тримесечие държавите, които "имат готовност", трябва официално да обявят обещанията си и до ноември 2015 г. специалният панел към ООН за климата трябва да даде обратна връзка за въпросните обещания. Правителствата ще си поставят цели, които надхвърлят сегашните им постижения.
По-рано предишен проект беше отхвърлен от развиващите се страни, които обвиниха развитите държави в опит да избегнат отговорността си и да не платят за борбата с глобалното затопляне.
Изглежда, че притесненията на развиващите се страни за размиването на разликата между тях и развитите страни бяха успокоени от езика на проектоспоразумението, в което се подчертава, че държавите имат "общи, но разграничени отговорности" в борбата с глобалното затопляне.
Освен това в проекта е възстановен текстът, засягащ малките островни държави, рискуващи да бъдат потопени от повишаването на морското равнище.
Поетите ангажименти трябва да доведат до глобално съкращаване на емисиите на парникови газове с между 40 и 70 на сто към 2050 г., необходимо за ограничаване на повишаването на температурата до 2 градуса по Целзий.