Според официалната статистика безработните в страната са 4,1 млн. души или 5,4% от икономически активното население
В Русия живеят 87 милиона човека в трудоспособна възраст, като от тях едва 48 милиона внасят социални осигуровки. Това заяви руският вицепремиер по социалните въпроси Олга Голодец, съобщават местните медии.
„В такива условия не е възможно да се гради нормална солидарна пенсионна система”, посочва Голодец пред в. „Комсомолска правда”.
Според официалната статистика безработните в страната са 4,1 млн. души или 5,4% от икономически активното население.
По думите на руския вицепремиер много работодатели лишават служителите си от нормални старини и възпрепятстват повишаването на пенсиите на възрастните.
Допълнително законова вратичка дава право на някои свободни професии като адвокати и нотариуси да внасят в пенсионния фонд по 14 хил. рубли на година, докато нормалният наемен работник с подобен доход внася за пенсия по 140 хил. рубли годишно.
За да се дотира недостигът в пенсионната система трябва да се повишава данъчната тежест.
Пенсионната система в Русия се крепи на социални осигуровки, които представляват 30 на сто от заплатите, но в пенсионния фонд непосредствено влизат 22 на сто (16% - за текущо изплащане на пенсии, а други 6 на сто – за бъдещите пенсионери).
По оценки на Руската статистика, „сивата икономика” в страната представлява 11 на сто от БВП. Работещите в нея не плащат данъци и осигуровки.
Москва в момента подготвя мащабна пенсионна реформа. Министерството на труда подготвя закон, който от лятото на следващата година ше лиши от пенсия гражданите, навършили пенсионна възраст, но продължаващи да работят.
Пенсия няма да получават и руснаците, чиито доходи надхвърлят многократно социалните помощи, отпускани от държавата. Все още обаче не е ясно за какъв таван става дума.