Икономисти не виждат полза от новия налог
Нов вид задължителна застраховка бе предложена преди броени дни в Русия. Инициативата е на председателя на Конституционния комитет към Горната палата във Федералното събрание на страната Андрей Клишас.
Идеята е 0,2% от ежемесечната заплата на хората да бъдат отчислявани като задължителна социална застраховка срещу фалит на работодателя. Така в случай на неплатежоспособност на работодателя, служителите задължително ще си получат заплатата.
В пояснителната записка към законопроекта Клишас пише, че в момента работещите хора не са защитени от фалит на фирмата, в която се трудят. Така не са рядкост случаите служители не само да остават на улицата, но и да не им бъдат плащани полагащите се възнаграждения. Клишас подчертава, че застраховката ще важи за случаи, когато фирма натрупа задължения към своите служители и работници заради банкрут.
В пояснителните бележки към законопроекта се посочват и обеми и срокове – изплащането на заплатите да бъде еднократно и да включва възнагражденията за до три календарни месеца.
Икономисти в страната се отнасят скептично към законопроекта.Според Михаил Делягин идеята няма основание, защото в страната има държавно установена защита за безработица и съответен налог към
заплатите на трудещите си. В същото време експертът отбелязва, че като цяло на работника или служителя му е все едно по кой член от закона ще бъде уволнен – заради съкращаване на щата или заради
фалит на работодателя, затова ако ще има застраховка, то тя трябва да е от загуба на работа като цяло. "Фалитът е проблем на работодателя, а не на работника, затова наетият трябва да бъде
застрахован от всякакво влошаване на социалната ситуация, което води до загуба на работа. Ето защо той трябва да бъде застрахован не срещу банкрут, а срещу загуба на работа", посочи Делягин.
Инициативата за социална застраховка от фалит не е нова в Русия. През 2013 г. аналогичен законопроект бе внесен за публично обсъждане от социалното министерство. Инициативата на ведомството обаче бе замразена.