Амбициите на Швеция са до 2030 година страната да стане независима от изкопаеми горива
В Швеция представиха проект на магистрала, която захранва електромобилите. Двукилометрова отсечка свързва шведската столица с логистичен център, предаде БНТ. Дан Зетраеус, създател на проекта, обяснява: "Трамваите използват пантографи, които се свързват с релса. Е, ние обърнахме тази идея. Поставихме релсата на асфалта и по нея се движи пантограф, който подава електричество на автомобила. Електрическият път се активира единствено, когато по него се движи автомобил и е в контакт с пантографа. Така че той е напълно безопасен за пешеходци". Зетраеус посочва, че съоръжението е високо едва два сантиметра и дълго два метра. Има три плъзгащи контакта. Системата автоматично показва, когато колата се отдели от релсата. Тя се изключва и се активира, когато към нея се свърже друг електромобил.
Системата се монтира върху асфалта и няма нужда тя да бъде вкопавана. Това е решение за градски условия, където автомобилите не се движат с висока скорост. Системата работи и когато автомобилът е
паркиран върху нея.
Засега проектът е на ниво тестове, но до няколко месеца ще бъде изпробван и в реални условия - на една от улиците в Мариeстад.
Амбициите на Швеция са до 2030 година страната да стане независима от изкопаеми горива.
В сметката вече са включени и камионите. Те ще разчитат на класически пантографи, монтирани на покрива на кабината. А за максимална устойчивост на електрифицираните пътища в страната се предвижда те да се захранват само с енергия от възобновяеми източници.