Ще се повиши ли производителността на труда, ако хората работят по 6 часа на ден вместо по 8?
На този въпрос ще се опитат да отговорят в град Гьотеборг, Швеция, където започват тестове на 6-часова работна седмица при същото заплащане, пише The Local, цитиран от БТА.
Колективът на правителствено ведомство в града ще изпробва новия работен график. Успоредно с това служители от друго държавно ведомство ще работят по старата 35-часова седмична схема. В края на експеримента резултатите на двата колектива ще бъдат сравнени.
Инициативата е на заместник-кмета на Гьотеборг Матс Пилхем от Лявата партия. Според него скъсената работна седмица ще повиши производителността на труда, ще намали болничните и най-важното - ще направи служителите по-щастливи.
Пилхем твърди, че тази схема вече била изпробвана от местен автомобилен завод и дала обещаващи резултати. Той изтъкна, че в другите сектори, като например в сферата на социалните грижи, проблемът не е в липсата на служители, а в неефективността на работата им, която се дължи на дългите смени.
Политиците от опозицията осъдиха новата инициатива. Според представителите на десницата скъсената работна седмица била популистичен ход, във връзка с предстоящите избори в страната. Те изтъкнаха, че подобен експеримент в стокхолмска болница се провалил, след като останалите служители започнали да недоволстват, че само някои привилегировани техни колеги работели по 6 часа. Освен това разходите на болницата скочили главоломно и тя била принудена да направи съкращения на персонала.