До 2030 година Великобритания може да изгуби 2,2% от брутния вътрешен продукт (БВП) или около 82 милиарда долара, ако напусне Европейския съюз
Това става ясно от изследване на института Open Europe, предаде Ройтерс. Премиерът на Великобритания Дейвид Камерън обяви, че ако спечели парламентарните избори през май, Консервативната партия ще организира референдум за британското членство в ЕС до 2017 година. Евроскептичната британска Партия на независимостта заяви, че ще подкрепи евентуално консервативно правителство на малцинството, ако партията на Камерън се съгласи да се проведе допитването преди Коледа.
Лейбъристите, които имат равни шансове с Консервативната партия според социологическите проучвания, са отдадени на Европа, но искат институционална реформа, докато либералдемократите, които са в коалиция с консерваторите, са твърдо проевропейски настроени.
Институтът отбелязва, че БВП на Великобритания ще бъде засегнат сериозно, ако Лондон не успее да сключи споразумение за свободна търговия с Европа извън рамките на ЕС. Също Обединеното кралство ще загуби много, ако не сключи такива споразумения с останалата част от света. Последствията от всичко това са свързани със свиване на БВП на страната с 2,2%.
Най-добрият сценарий е сключване на споразумение за свободна търговия с Европа, много амбициозна дерегулация на икономиката и желание за търговия с останалия свят. При тези стъпки Великобритания ще отчете 1,6% увеличение на БВП през 2030 година, отколкото ако остане в ЕС, но британските работници ще бъдат изправени пред увеличена конкуренция от страни, където работната ръка е по-ниско заплатена.
Най-вероятният резултат е между загуба от около 0,8% от БВП само ако Лондон сключи търговско споразумение с ЕС и 0,6% разширяване на БВП, ако успее да сключи подобни споразумения с останалия свят и Брюксел.
Най-лошият сценарий е, ако Великобритания напусне ЕС и предприеме протекционистки политики, допълват от института.