245 000 постоянни граждани си търси северноамериканската страна през 2004 година
Кметът на Квебек Жан-Пол л'Алие посетил България и Румъния с цел не да привлича предприятия, а да ухажва кандидати за имиграция, пише френският вестник "Льо Монд" в броя си от събота. Чуждите граждани били нужни на Канада, за да се справи с демографските си проблеми. За целта трябвало да бъде утроен броят на имигрантите.
Системата за приемане на имигранти в Канада не се базира на определена квота, а на строг селективен подбор, в рамките на "план за имиграция", съобщава френското издание. За 2004 година този план предвиждал приемането на 220 до 245 хиляди постоянни граждани на Канада. През 2002 година 229 000 имигранти са се установили в Онтарио, Британска Колумбия и Квебек, се посочва в "Льо Монд". Предимство имали семействата, които са близо половината от общия брой на чужденците, които Канада приема всяка година. Ценени в северната част на Америка били още квалифицираните работници и хората, които могат да развиват собствен бизнес.
Наред с това са налице и редица трудности, предупреждава френският вестник. Имиграцията се концентрирала предимно в големите градове като Торонто или Монреал, докато нуждата от работна ръка имало прeдимно на други места в страната. Да се запазят имигрантите е също било трудно. Според данните след 2-3 г. Канада губи около 10% от тях, тъй като отивали в други държави.
Според последното преброяване на Статистическия институт в Канада през 2001 г., българите там са около 15 000 души. Според различни източници тази цифра е различна. Според сайта на българите, които живеят в Канада, старата имиграция в тази страна се определя между 120 и 220 000. Торонто, Отава, Монреал са местата, където живее основната част от българската общност.
Когато делегацията от общински съветници на Квебек беше в София в края на септември, отговорничката за имиграцията Ан Бурже тогава каза, че българите са готови канадци и те се справяли много по-добре от другите имигранти. 95% от тях успявали да се реализират напълно. Общинарите от Квебек бяха у нас с мисията да представят на 400-те вече одобрени да имигрират в Канада българи предимствата да се заселят точно в Квебек, а не в друг град.
Още в началото на миналия век българите в Канада започват да си изграждат общини, дружества, землячески организации и да строят храмове, от 1995 г. функционира българско училище в Отава, а в Торонто се издава списание. Българите са си създали и интернет сайтове, чрез които поддържат връзка помежду си и с родината си. Там кандидат-емигрантите могат да научат всичко за пътя към Канада.
За първите девет месеца на тази година 2.533 млн. българи са пътували в чужбина. От тях до Канада са ходили 5032 души.