Според министерството на труда намаляващите пенсии не означават задължително, че и жизненият стандарт на пенсионерите се е понижил
Все повече пенсионери в Германия работят. От 2000 година броят на пенсионерите, които имат т.нар. миниработа (със заплата не повече от 400 евро) се е увеличил с близо 60% - от 280 на 761 хиляди, съобщи германският всекидневник „Зюдойче цайтунг”. От тях около 120 хил. са над 75 години. Информацията е предоставена от федералното правителство след запитване на парламентарната група на левицата в Бундестага.
По данни на германската Агенция по заетостта в края на миналата години е имало повече от 150 хил. пенсионери с позиция със социално осигуряване, което означава, че броят им от края на 1999 г. се е удвоил. Около 8000 са на пълен работен ден.
Според Холгер Шефер, експерт по пазара на труда в Института за германска икономика, много пенсионери още работят, защото все още се чувстват способни на това. Проучванията показват, че хората, които продължават да работят и в пенсионна възраст, са сравнително високо квалифицирани. "Това показва, че в много случаи финансовата необходимост не е водещият мотив", казва Шефер.
Улрике Машер, председател на социалното сдружение VdK, смята, че все повече пенсионери имат проблеми да се издържат. "При 120-те хиляди души над 75 години с миниработа става дума не за университетски преподаватели, които искат да работят по-дълго, а за пенсионери, които разнасят вестници, подреждат стелажите в супермаркетите и упражняват други по-малко атрактивни професии", казва Машер.
Според доклада на правителството пенсиите през последните години са намалели. Който през 2000 г. е получавал пенсия и се е осигурявал поне 35 години, е получавал средно 1021 евро месечно. До 2011 г. тази сума е намаляла до 953 евро. Още по-голям е спадът в пенсиите по инвалидност – за същия период те са намалели от 738 до 634 евро.
Според министерството на труда намаляващите пенсии не означават задължително, че и жизненият стандарт на пенсионерите се е понижил. Ведомството твърди, че трябва да се обърне внимание на факта, че през последните години пенсионерите са имали други източници на приходи като наем, доходи от капитали или професионални пенсии.