Повече от 340 хиляди пенсионери продължават да работят и пенсиите им са били служебно преизчислени от 1 април, пише в бюлетин на НОИ.
За трета поредна година Националният осигурителен институт извърши служебно преизчисляване на пенсиите на работещите пенсионери, при което се зачита осигурителният им стаж след пенсионирането им, пише в бюлетин на НОИ, цитиран от econ.bg.
Служебното преизчисляване се извършва въз основа на данните, постъпили от работодателите за времето до 31 декември на миналата година и налични в НОИ към 1 март. През тази година броят на преизчислените пенсии е 340 880, което е значително повече от преизчислените 294 065 пенсии през миналата година.
Най-голям е броят на служебно преизчислените пенсии в поделението на НОИ в София-град. В него се водят пенсионните досиета на близо една четвърт от пенсионерите в страната, съответно най-голям е и делът на работещите пенсионери. В столицата са обработени 67 342 пенсии или почти 23% от общия брой на преизчислените от 1 април пенсии.
Другите териториални поделения на НОИ, в които служебно са преизчислени над 10 хиляди пенсии, се намират в най-големите градове в страната, където пенсионерите активно участват в пазара на труда - Пловдив, Варна, Бургас и Стара Загора. В тази група попадат и офисите на НОИ в Благоевград, Плевен, София-област и др.
Запазва се високият дял на преизчислените пенсии за инвалидност поради общо заболяване – 104 821, или почти една трета от общия брой служебно преизчислени пенсии. Този висок дял на работещи пенсионери с инвалидни пенсии показва значителни нива на трудова заетост и сред хората с определен процент трайно намалена работоспособност.
Действителният размер на преизчислените пенсии за стаж и възраст се увеличава средно с 10,45 лв., докато този на пенсиите за инвалидност поради общо заболяване – с 11,06 лв. При пенсиите за инвалидност поради трудова злополука и професионална болест нарастването е с 6,46 лв. Въпреки преизчисляването 110 338 пенсии реално не са били променени, защото остават под нивото на минималната пенсия.
Най-голямото увеличение на пенсия за стаж и възраст е със 191,59 лв. При пенсиите за инвалидност поради общо заболяване най-голямото увеличение на една от пенсиите е със 131,40 лв., а за при пенсиите за инвалидност поради трудова злополука и професионална болест – със 185,76 лв.
Най-голям е броят на трудовите пенсии с увеличение между 5 и 10 лева – 53 418, следва групата пенсионери, получили увеличение между 1 и 5 лева – 45 346. Пенсионерите с увеличение между 10 и 15 лв., са 41 777.
Най-старата пенсия, която е попаднала в обхвата на служебно преизчислените пенсии от 1 април 2022 г., е отпусната с начална дата 8 юни 1966 г.