Близо 27% от всички инциденти на пътя са били с пешеходци
348 е броя на ранените пешеходци в ученическа възраст между 6 и 17 години за 2017-та година по данни на Министерство на вътрешните работи. Това означава, че всеки ден на пътя има пострадал по един ученик от страната. Общият брой произшествия с пешеходци в България възлиза на 1 847 или това са 26,8 % от всички пътнотранспортни произшествия в страната с пострадали, загинали и ранени.
Статиката показва, че за последните 5 години на пътя са станали близо 10 000 инцидента, като тези на пешеходни пътеки са около 20% от тях. Много от произшествията с пешеходци стават поради лоша видимост, несъобразена скорост или изненадваща поява на платното от страна на пресичащите. (примерно зад паркирали автомобили). Затова е важно пешеходците да пресичат само на пешеходни пътеки и указаните за това места.
Кампанията "Убий скоростта, спаси дете" стартира за поредна 14-та година и има за цел да насочи вниманието на обществото, и в частност на водачите на моторни превозни средства, към застрашителния брой пътни произшествия, чиито жертви са и деца.
Децата като участници в пътното движение са предимно пешеходци. Това налага непрекъснатото обучение и разяснение на правилата за движение и мерките за безопасност особено на децата в ученическа
възраст. Пресичането трябва да е на безопасни места като пешеходни пътеки тип "зебра" (със светофари), подлези, пешеходни надлези и мостове, пешеходни острови в пътното платно, или на място
далеч от паркирани автомобили.
По-голям е броят на инцидентите в светлата част на деня – 5 085, докато в сумрак и тъмната част те са 980.
Най-много инциденти е имало в София – 913, следвана от Варна – 532, Пловдив – 511, Русе – 209 и Бургас – 206.
Инициативата предвижда на задните стъкла на превозните средства от градския транспорт да се позиционират стикери с логото на "Убий скоростта, спаси дете".