Застаряването на населението е една от най-значимите тенденции на 21-ви век, която оказва огромно влияние върху аспекти на обществото
През 2050 г. всеки пети човек на Земята ще е на възраст най-малко 60 години. Като цяло броят на възрастните хора през следващото десетилетие ще се увеличи драстично и ще достигне 1 млрд., а през 2050 те вече ще са 2 млрд., което ще постави социалните системи под огромно напрежение.
В момента хората на 60 или повече години са 810 млн. души. Това показва последният доклад на Фонда на ООН за застаряването на населението по света.
Застаряването на населението е една от най-значимите тенденции на 21-ви век, която оказва огромно влияние върху аспекти на обществото и това явление не може да се игнорира, посочват авторите на доклада. Всяка секунда двама души по света навършват 60 години, показват данните на ООН.
Хората в цял свят вече живеят по-дълго. За периода 2010- 2015 г. се изчислява, че средната продължителност на живота ще е 78 години в развитите страни и 68 години в развиващите се региони. До 2045-2050 хората ще живеят до 83 години в развитите държави и до 74 години в развиващите се страни.
Броят на столетниците на Земята също ще нарасне и след близо 40 години те ще са 3.2 млн.. За сравнение през 2011 г. техният брой е бил 316 600.
Определянето на застаряващото население е доста по-лесно, отколкото предвиждането на раждаемостта, обясняват експерти. До скоро се смяташе, че в бъдеще в развитите страни раждаемостта ще бъде ниска, което се обясняваше с т.нар „демографски преход” - колкото по-богати стават страните, толкова повече нивото на раждаемостта спада. Вече обаче има доказателства, че статистиците могат и да грешат.
Според проф. Франческо Билар от университета в Оксфорд през последните 10 години се наблюдава ръст на раждаемостта в развитите държави.
Очакванията на ООН са, че през 2050 г. населението на света ще е достигнало 9 млрд. души и след този период нивото на растеж ще остане стабилно. Предвиждането на демографските промени обаче се оказва прекалено трудно и експертите са готови за различни изненади.
Може да видите доклада на ООН тук.