Според правилата на Шенгенското пространство, държавите могат да установяват режим на гранични проверки за период от 30 дни
Вътрешните министри на държавите членки на ЕС днес ще обсъдят възможностите за удължаване на временните гранични проверки на територията на Шенгенското пространство, предаде "Ройтерс".
Дискусиите ще се състоят в рамките на неформална дискусия на Съвета на министрите във формат Правосъдие и вътрешен ред. Официалният уебсайт на холандското председателство не посочва дневен ред:
"Дневният ред ще бъде определен на базата на скорошни събития, приоритетите на президентството и актуални въпроси".
Германия, която е най-желаната дестинация от имигрантите, пристигащи в Европа, е измежду държавите, които въведоха граничните си проверки временно, за да подобрят контрола върху лицата, влизащи на територията ѝ.
Настоящият режим на проверки изтича през май. Това означава, че или трябва да бъдат отменени, или удължени повече. През миналата година, според изтекъл документ, правителството на Люксембург се е застъпило за гарантиране на механизъм, който да позволява държавите да осъществяват проверки за период от две години.
"Ние все още не сме задействали този механизъм, но такава възможност съществува и Европейската комисия е подготвена да я използва, ако има такава необходимост", коментира говорителят на институцията потенциалното двугодишно удължаване на режима на проверките.
Според правилата на Шенгенското пространство, държавите могат да установяват режим на гранични проверки за период от 30 дни.
В момента няма ограничение за времето, за който може да бъде удължен срокът, но Кодексът на шенгенските граници предвижда държавата да осведоми останалите държави и Брюксел защо, къде, и за колко време ще се задейства предложеното въвеждане на граничния контрол.
Процедурата включва консултация с Европейската комисия, която от своя страна може да издаде становище.
Когато Холандия стана председател на Съвета на ЕС, тя заяви, че през първите шест месеца на 2016 г. ще се проведат шест срещи на вътрешните министри, на които ще се обсъжда създаването на обща европейска агенция за защита на външните граници на общността.