Проблемът със служебното правителство е че ако няма кой да налага дисциплина няма да има и данъчна събираемост
Ако чакаме до юли за избори ще има проблем с приходите от данъци, най-важното е бързо да се разреши политическата криза за да има стабилност. Решението за оставка и предсрочни избори е по-добрият вариант от колкото да се чака с месеци и да се пропада.
Това каза икономистът Георги Ангелов по време на икономически дебат, организиран от фондация "Фридрих Науман". Проблемът със служебното правителство е че ако няма кой да налага дисциплина няма да има и данъчна събираемост, поясни Ангелов.
За последните 12 месеца 22 хил. работни места са загубени, това, което се случва последните години, че работещите бедни стават безработни бедни, заяви Георги Ангелов. Практически почти всички хора с ниско образование са бедни, риска да си беден се увеличава драматично с падането на нивото на образованието, отбеляза той. В дългосрочен план образованието е най-стратегическата публична услуга, нейното компенсиране не може да се направи с нищо друго, заяви икономистът.
Като най-важно за качеството на образованието Ангелов определи нивото на учителите. Политиката винаги през прехода е била на синдикатите да не се уволняват учители, да имат сигурни, макар и ниски заплати, обясни той. Тогава обаче не привличаш най-кадърните и мотивирани хора, държейки ниски заплати в образованието в дългосрочен план се отблъскват най-кадърните, заяви икономистът. Според Ангелов заради политика, която в 90-години и изглеждала добре резултата е, че сега като се пенсионират всички учители или няма да имаме учители или те няма да са достатъчно квалифицирани.
Като друг основен проблем икономистът посочи инвестиционната политика. Стремежът на Агенцията по инвестиции и президента е да привличат чужди инвестиции във високотехнологични компании, докато повечето безработни са в нискоквалифицирани сектор и няма реална връзка между проблема и решението, обясни той. Или трябва да направим всички неграмотни хора програмисти, или да привличаме такива инвеститори, които да наемат нискоквалифицирани хора, заяви Ангелов. Дори там, където има дефицит на кадри, няма отговор на университетите да увеличат предлагането, трябва да се мисли как университетите да реализират кадрите си на пазара на труда, препоръча той.