Независимо от промяната в Наказателния кодекс през последната година и половина се наблюдава нарастване на нападенията над екипи на Спешната помощ, заяви министър Петър Москов в отговор на друг въпрос днес
Наказателни постановления за над 304 хиляди лева са наложени на собственици на заведения и граждани за нарушаване на забраната за пушене в закрити обшествени места. За миналата година служителите на регионалните здравни инспекции са направили над 180 хиляди проверки за спазването на закона, при които са съставени 784 акта за нарушение и са издадени над 600 наказателни постановления, включително 653 акта за физически лица и 236 за юридически, и още 370 за административни нарушения.
Тези данни изведе министърът на здравеопазването Петър Москов по време на парламентарния контрол днес, но не уточни каква е събираемостта на глобите. Той отговори на въпрос на Настимир Ананиев от Реформаторския блок, който във въпроса си подчерта, че има системно нарушаване на закона.
Здравният министър коментира, че за да е по-ефективен контролът са необходими по-прецизни критерии, разписани в закона, за това какво е закрито помещение и как да се процедира със заведенията, за които се получават редовни сигнали. Предвид че при 184 хиляди проверки са проверени 182 хиляди обществени места, многократните нарушители са стотици.
Ананиев изрази съмнение и в ефективността на екипите на РЗИ, които отговарят за проверките и предложи да има по-активно сътрудничество с останалите държавни агенции за контрол на храните и заведенията, както и с неправителствения сектор.
Москов обаче защити служителите на здравните инспекции като обясни, че "това са едни много натоварени хора" с много други отговорности, на чийто фон обемът от проверки е значителен. Министърът заяви, че ведомството е отворено да си сътрудничи с неправителствения сектор, като няма фаворити сред организациите срещу тютюневия дим. Миналата седимица обаче една от тези организации поискала "няма да споменавам колко пари" за поддържането на гореща линия за сигнали за места, на които забраната се нарушава, предвид че същата линия вече съществува и се поддържа от служители на здравното министерство, допълни министърът.
Независимо от промяната в Наказателния кодекс през последната година и половина се наблюдава нарастване на нападенията над екипи на Спешната помощ, заяви министър Москов в отговор на друг въпрос днес. Има само четири ефективни присъди - за глоба от 1000 лева и престой в затвор за 3, 6 и 12 месеца.
Образувани са 66 досъдебни производства, макар че атаките над спешните медици за 2014 г. са над 220. Разминаването идва оттам, че макар че Спешните центрове записват всеки такъв случай, рядко екипите ги предават на полицията. Москов нарече атаките над лекари "нечовешки" и "скотски постъпки".