В момента повече от половината от населението на света (53,5%) живее в градски райони. За сравнение - през 2005 г. хората, живеещи в градовете, са били 49 процента, а през 1990 г. - 43 на сто
В седем места в света 100% от населението живее в урбанизирани територии. Това са Хонконг, Сингапур, Бермудските острови, Макао, Каймановите острови, Синт Мартен и Монако. Сред другите силно урбанизирани държави са Катар, Кувейт, Белгия, Малта и Уругвай, писа британският в. "Телеграф".
За някои може да е изненадващо, че страни като Исландия, Аржентина и Австралия са класирани на високи позиции в списъка, имайки предвид обширните пространства пустош в тях.
Азиатската държава Оман отчете едно от най-големите увеличения на градското население в последните години: 77% от популацията сега живее в градските райони, докато през 1990 г. нивото е било 66 на сто.
Най-малко урбанизирани са популациите най-вече в Азия, Африка и Карибските острови, като Тринидад и Тобаго, Бурунди, Папуа Нова Гвинея, Уганда, Малави, Непал и Шри Ланка оформят 10-те страни с население, живеещо предимно в селските райони.
Лихтенщайн е най-ниско класиралата се европейска държава. Там едва 14% от населението живее в урбанизирани територии. Във Великобритания 82% от населението живее в градските райони, докато през 1990 г. градските жители са били 78 на сто.
В България градското население е 74 % към 2014 г., докато през 1990 г. е било 66% от общата популация на страната.
На картата е показан светът според градското население като процент от общата популация. Държавите или териториите в тъмносиньо имат най-градски популации, а тези, оцветени в по-светли тонове, са най-малко урбанизирани.