Този район се намира на 500 км от София и не сме пряко свързани със сеизмичните процеси, които протичат там
Земетресенията, които в последните седмици тресат Гърция, не са пряка заплаха за България. Това увери в "Добро утро, България" ръководителят на Националния сеизмологичен център проф. Емил Ботев. Вчера, 3 февруари, южната ни съседка отново беше разлюляна от трус с магнитут от 6,1 по скалата на Рихтер. "Последното земетресение беше предшествано от трус на 26 януари 2014 г., който беше на същото място и от степен 6,1 по Рихтер", припомни проф. Ботев.
По думите му до този момент има 400 усетени труса в Кефалония. "Но този район се намира на 500 км от София и не сме пряко свързани със сеизмичните процеси, които протичат там", категоричен е ученият.
Той поясни за зрителите, че сме опосредствани с още 3-4 сеизмични зони, които ни държат по-далеч от сеизмичните в момента райони. "Ние сме по-близо до Солунската сеизмична зона, която също не може да се свърже с трусовете в Кефалония", категоричен е Емил Ботев, предаде NEWS7.
По думите му на 29 и 30 януари в България са станали 5-6 земетресения източно от язовир "Въча", които са били с магнитут до 3 степен по скалата на Рихтер. "Вчера на обяд в 2 ч. стана земетресение в Перник с магнитут 2,4 по Рихтер, което е няколко стотин хиляди пъти по-слабо като енергия от големия труд в Гърция", поясни още проф. Ботев.
Той е категоричен - няма нищо общо между земетресенията, които се случват в Кефалония, България или във Вранча. "Можем да очакваме раздвижване към град Патрас, около Коринтския проход, но това отново е далеч от нас", твърди ръководителят на Националния сеизмологичен център.
По повод твърденията на сеизмолози, че предстои още по-силен трус в Кефалония, проф. Ботев изнесе историческа справка, според която през 1953 г. в Кефалония е станала поредица от три земетресения за три дни, като последното е било с магнитут над 7 степен по Рихтер. "Тогава са увредени 80% от сградите. Възможно е това да се случи сега, но не ми е известно да има доказателства, че ще стане", обясни ученият.