България е сред страните с най-ниско дългово равнище
Гръцкият държавен дълг е спаднал до 168,8 процента от брутния вътрешен продукт (БВП) през първото тримесечие на годината, но остава най-висок в ЕС, сочат оповестените днес данни на Евростат, цитирани от ДПА и БТА.
Спадът на гръцкия дълг е най-големият, отчетен в ЕС, между последното тримесечие на 2014 година и първото тримесечие на 2015 година - 8 процентни пункта.
Държавният дълг е в основата на икономическите трудности, с които се сблъсква средиземноморската страна, отбелязва агенцията.
Държавният дълг на Гърция възлиза на 301 милиарда евро (329 милиарда долара) през първото тримесечие, според статистическата агенция на ЕС. Заемите са най-големият дял, като представляват 129
процента от БВП.
Страната ползва две международни спасителни програми след 2010 година и е в процес да се опита да осигури трети спасителен пакет.
Италия и Португалия се нареждат веднага след Гърция по големина на държавния дълг в 28-членния съюз, като съответно дълговете им достигат 135,1 процента и 129,6 процента, посочва Евростат.
Най-ниски дългови равнища са отчетени в Естония (10,5 процента), Люксембург (21,6 процента) и България (29,6 процента).
Според правилата на ЕС дългът на държавите членки не трябва да надхвърля 60 процента. Само 11 страни отговарят на това изискване според Евростат: България, Чехия, Дания, Естония, Латвия, Литва, Люксембург, Полша, Румъния, Словакия и Швеция.