Над 90 процента от гърците смятат, че планираните съкращения на разходите и реформи са несправедливи и обременяват бедните гърци
Преобладаващото мнозинство от гърците смята, че новите мерки за икономии, които правителството обещава на международните кредитори, в замяна на финансова помощ, са несправедливи и засягат най-бедните обществени слоеве, показва изследване, цитирано от Ройтерс.
Гърция се нуждае от одобрението на Европейския съюз и Международния валутен фонд за мерките на стойност близо 12 милиарда евро, за да й бъде отпуснат следващият транш от помощта, без който тя е заплашена от банкрут и възможно излизане от еврозоната.
Над 90 процента от гърците смятат, че планираните съкращения на разходите и реформи са несправедливи и обременяват бедните гърци, показват резултатите на проучване на социологическата агенция Ем Ер Би за днешното издание на Риълнюз, предаде БТА. Около 67 на сто от анкетираните искат обаче Гърция да остане в еврозоната.
Едва 33 процента от общо 1003 лица, участвали в допитването, са на мнение, че тези мерки могат да помогнат за разрешаването на финансовите проблеми на Гърция, а голямото мнозинство от гърците са песимисти за бъдещето на страната си и очакват повече икономии през следващите години. Проучването е било осъществено в периода 18-20 септември.
В интервю за гръцкия в. "Катимерини" италианският премиер Марио Монти призова Атина да остане на пътя на икономиите и увери гърците, че еврозоната не се опитва да се отърве от Гърция. "Излизане на Гърция от еврозоната е сценарий, който никой не планира," заявява Монти за днешния брой на вестника.
"Гърция вече е осъществила голям прогрес и трябва да продължи стабилния напредък във фискалната дисциплина и структурните реформи, защото това е най-доброто за нея," казва още италианският премиер.