Сценарият за ново отписване на гръцкия дълг се тиражира активно в последно време в световните медии и според някои анализатори намира все повече поддръжници
Гърция желае да бъде отписан част от нейния дълг, притежаван от Европейската централна банка (ЕЦБ). Това твърди германското сп. "Шпигел" в нова публикация, цитирана днес от гръцките електронни медии, съобщи БТА.
Миналата седмица президентът на ЕЦБ Марио Драги побърза да отрече вероятността за ново отписване на дълга по облигации, собственост на ЕЦБ.
Сценарият за ново отписване на гръцкия дълг обаче се тиражира активно в последно време в световните медии и според някои анализатори намира все повече поддръжници. От месеци насам Международният валутен фонд (МВФ) оказва натиск в посока на нова "подстрижка" на "официалния" дълг на Атина, облигациите по който са собственост на еврозоната и на централните банки.
МВФ и ЕЦБ обаче не биха участвали в едно ново намаляване на гръцкия дълг. Фондът иска да запази статута си на кредитор, който почти винаги взима парите си обратно. Централната банка на ЕС пък смята, че подобно действие би означавало "пряко финансиране на държави". Поради този факт разговорът се концентрира около гръцките облигации, собственост на страни от еврозоната.
В новата публикация на "Шпигел" днес се твърди, че гръцката страна трябвало да договори с Тройката по-голям пакет от бюджетни съкращения в размер на 20 млрд. евро, за да бъдат покрити дефицитите в бюджета.
Гърция отхвърли твърденията, публикувани вчера в друг материал на "Шпигел", според които бюджетният дефицит на страната е около 20 милиарда евро, а не 13,5 милиарда евро, както твърди Атина в дискусиите с тройката международни кредитори.
Само ако бъде компенсиран този финансов вакуум, Гърция ще може да получи следващия транш от кредитната помощ, пише германското списание, като се позовава на предварителни оценки на Тройката. В публикацията се твърди още, че премиерът Андонис Самарас вече бил попитал няколко пъти дали публичните кредитори, сред които и ЕЦБ, са готови да отпишат част от гръцкия дълг.
Посочва се също, че Самарас се надявал да получи исканите от него две години отсрочка за изпълнение на целите на рестриктивната програма на неговия кабинет. Според оценки на "Шпигел", ако това стане, Гърция би трябвало да получи още 20 млрд. евро под формата на финансова помощ.
"Шпигел" пише още, че между германското правителство и Европейската комисия е избухнал спор за това кога ще се реши дали Гърция ще получи нови пари. Комисарите от Брюксел искат да бъде даден отговор на този въпрос на Европейския съвет в средата на октомври (18-19 октомври), а Берлин смята, че надеждни данни за Гърция биха могли да бъде представени най-рано през ноември.
Според германското списание европейски представители били признали, че спасителният пакет за Гърция е "дерайлирал лошо".
Гръцкото финансово министерство вчера заяви, че бюджетният дефицит ще бъде покрит от планираните съкращения на разходите в размер на 11.5 милиарда евро и 2 милиарда евро от новите данъчни мерки, които Гърция договаря с тройката кредитори.