Германският финансов министър Волфганг Шойбле казал, че е възможно да бъдат предоставени три транша на Гърция в размер на 44 млрд. евро, но само ако бъде изграден един строг контролен механизъм, който да следи за изразходването на тези средства
Траншът от заема за Гърция се очаква да бъде предоставен нормално, обяви в Брюксел премиерът Андонис Самарас, изказвайки убеденост, че в крайна сметка страната ще получи повече от първоначално планираните 31.5 млрд. евро, съобщава вестник "Прото тема", цитиран от БТА.
Самарас беше в белгийската столица за участие в среща във връзка с бюджета на Европейския съюз за периода 2014-2020 г. Атина силно се надява, че решението за гръцкия транш ще бъде взето на извънредната среща на Еврогрупата на 20 ноември.
Пред "Ройтерс" германският финансов министър Волфганг Шойбле казал, че е възможно да бъдат предоставени три транша на Гърция в размер на 44 млрд. евро, но само ако бъде изграден един строг контролен механизъм, който да следи за изразходването на тези средства, посочва вестник "Адезмефтос типос".
Гърция вече е на един следващ етап и търси ресурси за растеж, казал премиерът, цитиран от вестник "Имерисия", като подчертал, че се завръща от Брюксел още по-голям оптимист за бъдещето на страната.
Опозицията обаче бие тревога, че гръцкият дълг е неустойчив. В интервю за Си Ен Ен лидерът на радикалната левица СИРИЗА Алексис Ципрас окачествява като "пълен провал" меморандума, договорен между правителството в Атина и външните кредитори.
Той казал още, че гръцкият дълг е неустойчив и че затова Еврогрупата не е могла да вземе някакво съществено решение по-рано тази седмица. Според Ципрас планът Меркел дестабилизира Европа и я тласка към безизходица, посочва вестник "Та неа".
Водачът на гръцката опозиция иска международна конференция за дълга на страните от европейския юг и настоява за европейско решение на кризата, каквото е било дадено на Германия през 1953 г., когато е бил отписан 50 на сто от нейния дълг.
Вестник "Катимерини" помества оценки на американски медии по повод съществуващите разногласия между Международния валутен фонд и Европейския съюз за крайния срок, до който Гърция трябва да сведе държавния си дълг до 120% от брутния вътрешен продукт.
Фондът смята, че този срок трябва да е 2020 г. Според анализатори не е реалистично да се сведе гръцкият дълг до 120% от БВП до 2020 година, при положение че се очаква той да достигне 190 на сто от БВП през 2014 г.
Вестник "Етнос" цитира Goldman Sachs, която препоръчва гръцкият дълг към официалните кредитори като Европейската централна банка, да бъде орязан с над 80 млрд. евро, за да може да бъде сведен до 120% от БВП. Инвестиционната банка предупреждава, че ако част от сегашния гръцки дълг от 340 млрд. евро не бъде отписан, Европа ще бъде принудена да финансира Гърция още дълги години.