Утре и вдругиден гръцкият парламент трябва да подкрепи основната част от постигнатите днес решения, сред които и обособяването на фонд от 50 милиарда евро с държавна гръцка собственост
Гърция ще получи нов заем (трета спасителна програма). За това се споразумяха единодушно тази сутрин държавните и правителствените ръководители от еврозоната след 17-часово заседание в
Брюксел.
До началото на преговорите по това споразумение Атина ще получи "мостов заем", съобщи председателят на еврозоната Йерун Дейселблум. Утре и вдругиден гръцкият парламент трябва да подкрепи основната
част от постигнатите днес решения, сред които и обособяването на фонд от 50 милиарда евро с държавна гръцка собственост, предаде БТА.
Този фонд ще се намира в Гърция и ще бъде управляван от надзорен орган. Възможностите са чрез управлението на тези активи да бъдат трупани печалби и от тях да се извършват разплащания по дълга. Другата възможност е приватизирането на тази собственост и получените средства отново да бъдат насочвани към разплащането на задълженията към кредиторите. Половината от средствата във фонда се предвижда да обслужват дълга, а останалите да бъдат вложени обратно в гръцката икономика, включително за рефинансирането на местните банки.
Очаква се до края на седмицата, след произнасянето на парламента в Атина, решението за отпускането на нов заем да бъде потвърдено и от някои национални парламенти в еврозоната. Едва тогава Еврогрупата ще може да започне преговорите, наред с останалите обвързани институции, по отпускането на новия заем, поясни Дейселблум.
"Доволни сме от постигнатото споразумение, Гърция остава в еврозоната", обобщи председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер. Той отбеляза, че с днешното решение се открива възможността Гърция да използва 35 милиарда евро финансиране от ЕК. Юнкер изрази увереност, че гръцкото правителство ще съумее да прокара днешните решения в парламента в Атина.
"Единствената ни цел беше постигането на споразумение", заяви председателят на Европейския съвет Доналд Туск. Той допълни, че Гърция е изразила "принципно съгласие" за началото на преговорите по нов заем. Има строги условия, които подлежат на одобрение от няколко парламента в еврозоната, преди да започнат същинските преговори, уточни Туск. По неговите думи с днешното решение "Гърция се връща в пътя" и ще бъдат избегнати политически и социални последици.
Попитан за коментар на реакциите в интернет по резултата от сделката, определен като "държавен преврат", Юнкер заяви, че е предупредил преди гръцкия референдум, че положението ще се влоши. Това се доказа, но в постигнатия компромис няма победители и победени. Не мисля, че гърците са били унизени, постигнахме европейска договореност, коментира председателят на ЕК.