В Германия, където живеят над 80 млн. души, неосигурените са едва 70 хиляди, а в България са около 2 милиона
Трябва да се въведе санкция за хората, които не плащат здравни осигуровки, както е в други европейски страни, защото заради тях около 500 млн. лв. годишно не влизат в здравния фонд. Това заяви в сутрешния блок на БНТ д-р Любомир Киров, председател на Сдружението на общопрактикуващите лекари.
Той даде пример с въведените наскоро глоби за всички, които не шофират със запалени фарове, след като беше въведено това задължение.
По думите му, ако човек не си плаща здравните осигуровки няколко години, а след като му се наложи операция, внесе сумите само за три години назад, каквито са правилата в момента, то с тези пари не може да се покрие стойността на елементарна операция.
Това според него е и в основата на фалитите на лични лекари, каквито информации се появиха. Една практика на джипи е рентабилна, ако има поне хиляда пациенти. Ако половината от тях престанат да плащат здравните си вноски, тя е обречена на фалит, посочи лекарят.
В Германия, където живеят над 80 млн. души, неосигурените са едва 70 хиляди, а в България са около 2 милиона, посочи и д-р Станимир Хасърджиев, председател на Националната пациентска организация. Той подчерта, че в много държави неплащането на здравни вноски е наказуемо.
Според д-р Любомир Киров хората, които не плащат, когато им се наложи лечение, трябва да бъдат задължени да внесат сумите, които дължат от момента, в който са спрели да плащат, а не само за три години назад.
Сега някои плащат 500 лв. за три години назад, а ползват услуга, чиято стойност е 2500 лева, обясни лекарят. И според двамата здравната система се нуждае от кардинална промяна, при която може да се наложи повишаване на таксата за посещение при личните лекари, където се осъществяват по-голямата част от медицинските услуги у нас, но да се прекрати практиката българите плащат от джоба си над 50% от стойността на оказаната им медицинска помощ.