Лекарският съюз е притеснен от сливането на деветте болници в карето "Медицинска академия"
"Реформа в здравеопазването трябва да има и на всички е ясно, че тя е много закъсняла", заяви председателят на Българския лекарски съюз (БЛС) Венцислав Грозев пред БНТ и уточни, че от съсловието се притесняват от сливането на деветте болници в София.
Според лекарите има опасност от загубата на работни места, както и проблеми при припокриването на функциите на отделни звена в различните болници. На подобно мнение са и лекарите в болниците в страната, заяви Грозев.
Тази седмица здравното министерство взе решение за стартиране на процедура по създаване на Гражданско дружество, което да обедини администрациите на деветте болници в карето "Медицинска академия". Структурата ще отговаря за уреждането на всички немедицински дейности на лечебните заведения, включително ремонтите и поддръжка на сградите, болнично хранене и за персонала, стерилизация, транспорт, охрана и други доставки и услуги. То ще води цялата документация за всички болници.
Лекарите са съгласни с съкращаването на административните разходи (близо 350-400 души ше бъдат съкратени по данни на министерството), което можело да доведе и до значително увеличение на заплатите на лекари и медицински сестри.
На въпрос дали от БЛС са готови да дават кредит на доверие на министър Москов, Грозев заяви, че въпросът не е бил обсъждан официално, но изяви лично мнение, че трябва да се изчака 3 месеца, за да се види какъв ще е ефектът от сливането.
В сряда премиерът Бойко Борисов също помоли за кредит на доверие към здравния министър Петър Москов. "Виждам усилието, усърдието, желанието и ви моля да проявим търпение още седмица или десетина дни да видим на схема, на таблички реформата и да може да дебатираме кое е по-правилно", заяви Борисов.
Грозев коментира и отпуснатите допълнителни пари от резеерва на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за бюджетите на болниците. С 2 процента ще се увеличат средствата на университетските болници и с 1 на сто - на общинските здравни заведения със спешни отделения.
Шефът на БЛС каза, че не е съгласен с раделянето на болници, които дават спешна помощ и останалите, както и радзелянето на общински болници и такива в столицата. "Ясно е, че парите не са достатъчни. Нашата система е с крайни липси", добави той.
Като задача номер едно пред себе си, Грозев обяви връщането на медицината в здравните заведения и намаляването на "бумащината", както и връщането на младите лекари в системата, чрез подобряване на условията за специализация и по-добри начални заплати.