Националният трибунал в Индия забрани движението в Делхи на всички моторни превозни средства, които са по-стари от 15 години
Съдебното решение цели да намали замърсяването на въздуха в индийската столица, съобщава Ройтерс.
Решението на съда засяга една трета от 8,4 милиона мотоциклети, камиони, леки коли и моторизирани рикши, които задръстват улиците на Делхи и околните райони. По оценка на местните власти на Делхи автомобилните газове са причина за близо три четвърти от замърсяването на въздуха в града.
Според авторитетно изследване, публикувано през май 2014 г., Делхи е градът с най-замърсен въздух в целия свят. Проучването на Световната здравна организация класира общо 1 600 града. Индия обаче отхвърли заключенията на изследването.
Мярката до голяма степен е неприложима и ще има минимален ефект по отношение на замърсяването в град, в който още 1 500 нови превозни средства се движат по пътищата ежедневно, смятат критици на съдебното решение за Делхи.
"Замърсяващите превозни средства не са само старите автомобили," изтъкват от Центъра за наука и околна среда в Делхи. Според тях, властите трябва да увеличат обществения транспорт в града, да въведат тестване на превозните средства за нивата на замърсяване на въздуха, както и да повишат данъците за най-замърсяващите превозни средства, с което да се намали тяхната употреба. Така, според представители на центъра, ще се намали действително общият обем на превозни средства на пътя.
Други големи градове с идентичен проблем също налагат забрана на движението на по-старите превозни средства или ограничават използването на частните коли в опит да се справят с увеличаващото се замърсяване на въздуха. По-рано тази година град Мексико също забрани движението на стари моторни превозни средства в събота, а през март Франция за кратко наложи най-драстичните от 20 години насам ограничения за автомобилното движение.