Електронната рецепта представлява цифров вариант на стандартната хартиена рецепта и се издава за лекарства, заплащани напълно или частично от здравната каса
Освен това, електронната рецепта спестява 20% от държавните разходи за лекарства, твърди д-р Нигяр Джафер
След въвеждането на цифровизацията у нас, депутатите са готови да принудят изпълнителната власт да въведе по-бързо и електронното здравеопазване, като разпишат конкретни срокове в Закона за здравето, съобщава TV7.
Според д-р Нигяр Джафер, председател на Парламентарната здравна комисия, опитът на Гърция и Турция показва, че електронната рецепта, например, спестява 20% от държавните разходи за лекарства.
Електронната рецепта представлява цифров вариант на стандартната хартиена рецепта и се издава за лекарства, заплащани напълно или частично от здравната каса. Този модел предвижда пациентът да получи хартиено копие на рецептата, с което да закупи лекарствата си от всяка аптека, а касата следи за измами и грешки по онлайн изписаната електронна рецепта.
IT-проектът за електронна рецепта струва 200 хил. лева и трябваше да заработи от средата на 2014 г. Поради липса на средства новият шеф на касата д-р Румяна Тодорова го замрази преди месец.
Според депутатите от 2014 г. България може да разчита на пари от европейската програма “Здраве за растеж“ за въвеждането на електронното здровеопазване у нас.