Така Десислава Атанасова описа ситуацията след отказа на БЛС да подпише Националния рамков договор
Ако няма промяна на Закона за здравното осигуряване от 1 януари 2013 година, нито един онкологично болен пациент няма да има достъп до петскенер, а здравноосигурени жени с репродуктивни проблеми няма да могат да се включат към програмата „ин витро”. Тази перспектива очерта здравният министър, след като преди дни на своя събор съсловната организация на лекарите реши да не подписва Националния рамков договор за догодина, съобщава bTV.
Като причина за решението си медиците посочиха, че не са съгласни дейности, които са отговорност на държавата, да бъдат прехвърляни към Здравната каса. Такива са интензивните грижи в болниците, ин витро процедурите и осигуряването на ваксини. Така за лекарите догодина остава в сила старият рамков договор.
Според Десислава Атанасова обаче е дълг на държавата и на НЗОК да защитят пациентите, които се нуждаят от интензивно лечение. Министърът обясни още, че не одобрява позицията на лекарите, тъй като „предложените промени в Закона за здравното осигуряване гарантират на всички български граждани достъп до медицинска помощ”.
„Със заложените промени лечебни заведения ще получават допълнителни средства за интензивните си отделения, като например ВМА в столицата. Поправките в закона предвиждат и средства за интензивна грижа на неосигурените граждани”, добави Атанасова и уточни, че по отношение на ваксинопрофилактиката задължителните ваксини са за всички лица до 18-годишна възраст, тоест ако бъдат направени законови промени, това ще е насочено и към всички деца в страната.
Министърът на здравеопазването даде съвместна пресконференция с председателя на Комисията по здравеопазване в НС Даниела Дариткова и управителя на НЗОК д-р Пламен Цеков. Според тях предвидените законодателните промени са подкрепени от пациентите, защото са в тяхна полза.