По окончателни данни на Националния статистически институт през 2014 г. сектор "Държавно управление" отчита бюджетен дефицит от 4.826 млрд. лв., или 5.8% от БВП, съобщи днес Националния статистически институт (НСИ)
Спрямо предварителните данни, когато са отчетени 2.489 млрд. лв., представляващи 3% от БВП, дефицитът нараства двойно - с 2.337 млрд. лв.
Причината за рязкото увеличение на показателя е методическа. По препоръка на Европейската комисия към сектор "Държавно управление" е включен Фондът за гарантиране на влоговете в банките, изплатил гарантираните депозити във фалиралата КТБ. Досега фондът беше третиран от статистиката като финансова институция, поясняват НСИ и Министерството на финансите. През април "Евростат" изрази резерви към данните за дълга и дефицита именно заради това, че фондът е изключен при изчисляването им.
След спазването на препоръката дефицитът, който и при предварителните данни беше на ръба на допустимите от ЕС 3 на сто, вече е два пъти по-голям. Въпреки това Министерството на финансите не очаква наказателна процедура. Причината е в това, че поетите от фонда задължения през 2014 г. са с временен характер и няма да имат отражение върху дефицита за следващи години, се казва в съобщение на ведомството.
Министерството напомня, че в недалечното минало е имало подобни случаи, когато държави членки са регистрирали дефицит над референтната стойност, но поради отчитането на фактори с временен характер, комисията не е откривала процедура по прекомерен дефицит (Люксембург, 2010 г.; Финландия, 2014 г. и Белгия, 2015 г.).
По данни на НСИ подсектор "Местно управление" е с дефицит от 26 млн. лв. (0.03% от БВП), а социалноосигурителните фондове дори са с излишък от 67 млн. лева (0.1% от БВП).
Дългът на България за 2014 г. е в размер на 22.560 млрд. лв., или 27.0% от БВП, колкото сочеха и предварителните данни, оповестени през април.