Председателят на борда на директорите на Ханфа (Хърватската агенция за надзор на финансовите услуги), Анте Жигман, участва в интересна панелна дискусия на тема „Подобряване на диалога между FinTech сектора, търговските банки и компетентните органи“ в рамките на годишната конференция на Виенската инициатива, която се проведе в началото на месец май във Вилнюс - Литва.
Панелната дискусия се фокусира върху актуални теми като ползи и поуки от регионалната интеграция, дигитализация отвъд транзакционните услуги, както и предизвикателствата и възможностите на дигиталното банкиране и отвореното банкиране.
Дигитализацията трансформира финансовия сектор. Тази трансформация, заедно с прилагането на иновативни технологии, има потенциал да бъде от полза за хората и бизнеса.
Както г-н Жигман спомена, в областта на небанковите услуги, т.е. пазара на ценни книжа, възникват няколко области в този контекст в Европейския съюз. Това са платформи за дигитална търговия, платформи за разпределение на активи и платформи, които предлагат автоматизирани финансови съвети.
"Цифровите финансови услуги по своята същност са без граници, което повдига въпроса кога се изисква задължение за уведомяване за "трансгранично предоставяне на услуги" и ако е така, как да се класифицират тези услуги – под "право на установяване" или "свобода на предоставяне" услуги". Това от своя страна създава предизвикателства пред надзора, но също така и затруднения за потребителите при определяне на компетентния орган, например в случай на жалба или необходимост от правна защита."
Обсъждайки възможностите за потенциален растеж на цифровизацията отвъд транзакционните услуги, Анте Жигман отбеляза, че дейностите по финансови услуги на BigTech компании в САЩ могат да бъдат индикатори за бъдещи тенденции в Европа, особено в предоставянето на финансови продукти на потребителите и малките търговци, в допълнение към платежни услуги. Те включват партньорства или сътрудничества за предоставяне на услуги "купете сега, платете по-късно", услуги, свързани с криптоактиви в областта на плащанията (напр. чрез обменни услуги) и емитирането на така наречените "стабилни криптовалути". Той подчерта особено влизането в сила на Регламента MiCA, който предоставя регулаторна сигурност на потенциалните участници на пазара и може да насърчи нови участници да навлязат в сектора. "Освен това, изкуственият интелект се превръща във важна част от финансовите услуги и ние, като регулатори, трябва да следим отблизо всички рискове, свързани с неговото развитие", каза г-н Жигман.
Той също така посочи, че чрез своите надзорни дейности Hanfa наблюдава неразрешеното предоставяне на инвестиционни услуги (от субекти, които не са упълномощени или уведомени в Хърватия), пряко или в резултат на жалби на клиенти, и редовно публикува предупреждения по подобни теми на своя уебсайт - hanfa.hr.
"В допълнение към въвеждането на нови изисквания в надзорната практика, ние активно повишаваме информираността на потребителите чрез образователни дейности", заключи Анте Жигман.