През последните месеци Словения, която някога беше блестящ пример за бившите югославски републики, е разтърсвана от протести срещу икономиите и корупцията, а безработицата е рекордно висока за последните 14 години
Посочената за премиер на Словения Аленка Братушек обеща да вземе мерки за заздравяване на банките и да избегне международната спасителна помощ, предаде "Ройтерс".
Словенският парламент гласува вот на недоверие на кабинета на Янез Янша в сряда вечерта и предаде властта в ръцете на Братушек, лявоцентристки финансов експерт, която ще има задачата да не допусне страната да стане поредната поискала спасителна помощ от еврозоната.
"Имайки предвид, че Словения все още е под средните за ЕС нива на публичен дълг, продължавам да вярвам, че със стъпките, които ще направим, Словения ще се справи със ситуацията с публичните си финанси сама", подчерта лидерът на "Позитивна Словения" Братушек пред "Ройтерс".
Дългът на Словения е 46.9% за края на 2011 г., което е под определения от ЕС таван от 60% от БВП. Банките в страната обаче имат около 7 милиарда евро лош дълг, или 20% от БВП.
През последните месеци Словения, която някога беше блестящ пример за бившите югославски републики, е разтърсвана от протести срещу икономиите и корупцията, а безработицата е рекордно висока за последните 14 години.
Политическата криза кулминира, след като доклад на антикорупционната комисия показа, че досегашният премиер Янез Янша не е декларирал имущество за над 200 хил. евро, чийто произход не може да се докаже.