Медицинските служители в Гърция неведнъж протестираха срещу съкращенията в здравеопазването
Гърция харчи 11 млрд. евро годишно за здравеопазване, което е малко над 5% от брутния вътрешен продукт. Правителството казва, че дълговете в здравната система са за около 2 млрд. евро и разходите трябва да бъдат съкратени драстично.
Лекари от 133-те държавни болници в Гърция се оплакват от недостиг на персонал и основни материали като бинт, катетри, ръкавици и хартия за покриване на леглата за прегледи, предаде "Ройтерс".
Панос Папаниколау, член на Съюза на лекарите и неврохирург в атинската болница "Никеа", каза, че заради съкращенията на персонал 90 до 100 пациенти дневно чакат по коридорите. В хаоса много от тях си тръгват, без да бъдат лекувани, и се връщат тогава, когато са много по-болни.
Медицинските служители в Гърция неведнъж протестираха срещу съкращенията в здравеопазването.
Гърция скоро може да се сблъска с още проблеми, ако системата на здравеопазване не разполага с достатъчно средства за купуването на лекарства. Германската компания Merck обяви миналия месец, че спира доставките за гръцки болници заради неплатени сметки.
Затова болниците в Гърция са в толкова окаяно състояние, че персоналът не използва дори основни предпазни средства като ръкавици и престилки, което създава риск от увеличение на резистентните на лекарства инфекции, предупреждават от Европейския център за превенция и контрол на болестите.
Гърция вече има едни от най-сериозните проблеми в Европа с вътрешноболничните инфекции, а здравни експерти се опасяват, че това положение ще се влоши още повече от икономическата криза, която съкрати броя на персонала и засегна стандарта на полаганите грижи.
С по-малко лекари и сестри, които да се грижат за пациентите, и с болници, които работят с намалени бюджети, се появяват рискове, свързани дори с основните правила за хигиена, заяви Марк Спренгер, директор на център за превенция и контрол на болестите, след двудневно посещение на болници и здравни центрове в Атина.