Реформата в здравеопазването в Кипър и въвеждането на новата здравноосигурителна система /т. нар. Общ здравен план/ е част от условията в споразумението между правителството на Кипър и тройката международни кредитори за отпускането на спасителния заем от 10 млрд. евро
Радикални промени в статута на държавните болници и даването им на автономност, както и регламентиране на ролята и отговорностите на осигурителната организация в здравеопазването предвиждат двата ключови законопроекта за реформа на здравната система в Кипър, които правителството прие на заседанието си в сряда.
От днес Министерството на здравеопазването започва широк обществен диалог със синдикатите и другите заинтересовани страни по новото здравно законодателство, за да бъде то напълно готово през октомври и одобрено от парламента до края на ноември, съгласно договореностите с тройката международни кредитори.
Реформата в здравеопазването в Кипър и въвеждането на новата здравноосигурителна система /т. нар. Общ здравен план/ е част от условията в споразумението между правителството на Кипър и тройката международни кредитори за отпускането на спасителния заем от 10 млрд. евро. Двата законопроекта въвеждат основните принципи на новата здравна система и с тях се правят решителни стъпки към ускоряване на реформата, обяви здравният министър Филипос Патсалис.
Многопрофилните държавни областни болници в Никозия, Ларнака, Лимасол, Фамагуста и Пафос, както и болница "Архиепископ Макариос Трети” в Никозия получават статут на автономни публични органи, регламентира единият законопроект. Те ще имат отговорността да управляват самостоятелно и независимо своите приходи и разходи, като ще представят годишни бюджети на кабинета за одобрение.
През първите три години от реформата техните бюджети ще бъдат покривани от публични средства. Тези болници ще управляват другите градски и селски лечебни заведения и медицински центрове в техните райони. Те ще се ръководят от съвети на директорите с участието на представители на правителството, които ще бъдат с 5-годишен мандат.