Шестима от всеки 10 работещи в държавната администрация в Кипър са боледували през 2013 г.
Сериозно повишаване на заболяемостта сред работещите в държавната администрация в Кипър установи Министерството на финансите.
То предвижда да закупи нова модерна система, чрез която да се осъществява по-стриктен контрол и да се преустановят злоупотребите с излизането в отпуск по болест на държавните служители.
Шестима от всеки 10 работещи в държавната администрация в Кипър са боледували през 2013 г., като са взели отпуск по болест без медицинско свидетелство за срок от 1 до 8 дни, сочат оповестените данни.
В писмо до парламента министърът на финансите Харис Георгиадис признава наличието на злоупотреби с отпуска по болест в различни държавни ведомства и агенции. За да се спре тази практика, се обсъжда възможността за закупуването на нова модерна система за контрол, която ще засича точно времето кога държавните служители идват и напускат работното си място.
В същото време като интересен факт се посочва почти пълната подкрепа, която държавните служители, "обвинявани” за многото болнични листове, дават на реформата в държавната администрация. Според проучване, проведено през март тази година по поръчка на комисаря за реформата в публичната администрация, 97% от работещите в системата искат правителството да продължи ускорено с промените в нея.
Самите участнии в нея смятат, че реформата се налага, за да се увеличи производителността /53.6%/, по-добре да се служи на обществото /49.4%/, да се създадат по-добри структури /31.3%/.
Насърчаването на реформите в държавната администрация ще е от полза за гражданите, посочват 86.7% от държавните служители в Кипър. По-добри услуги за гражданите и по-малко бюрокрация обеща президентът на Кипър Никос Анастасиадис, когато през септември миналата година представи плана за действие на правителството за модернизация и реформа на държавната администрация.
Пакетът мерки е част от ангажимента на правителството в споразумението с тройката за по-ефективното разходване на публичните средства. Той ще се осъществява в пет основни насоки и трябва да бъде изпълнен до 2016 г.