Публично-частните партньорства са ефективен инструмент за постигане на икономически растеж
България има своя дългосрочен план за развитие и ясни приоритети, одобрени с консенсус. Това обяви президентът Росен Плевнелиев в обръщение в Народното събрание днес.
Държавният глава обобщи проведените от него политически консултации. През февруари той обсъди с ръководствата на четирите парламентарни партии приоритетите им за тази година. На консултациите дебатирахме по 9 важни теми – доходи, заетост и растеж. Шеста година българската икономика буксува. Най-потърпевши са българските домакинства и малките и средни предприятия. Бедността, безработицата и липсата на икономическа перспектива са посочени от българите като най-остри проблеми. Когато обещанията останат неизпълнени, генерират поредна доза недоверие към политиците, подчерта държавният глава. Нестабилността пречи на икономическото възстановяване.
Данъчната политика трябва да бъде прогнозируема. Добро решение е въвеждането на дуална система в образованието. Така ще се изгради тясна връзка между образованието и пазара на труда - очерта основните приоритети Плевнелиев и допълни: Безработицата сред младите хора води до нестабилност в обществото и липса на перспектива.
Сред приоритетите, поставени от президента, са доходите и заетостта, социалната икономика, ефективните мерки в инвестициите. По думите му, има съгласие по отношение на земеделието, туризъм, информационни технологии. Необходима е по-добра бизнес среда и ефективна подкрепа на малките и средните предприятия.
"Малките и средните предприятия и износът трябва да се подкрепят. Необходимо е да им помогнем да създават контакти с чуждестранни партньори”, заяви президентът Росен Плевнелиев. За да има инвестиции, трябва да има предвидимост и сигурност за инвеститорите, подчерта президентът.
Държавният глава бе категоричен, че публично-частните партньорства са ефективен инструмент за постигане на икономически растеж.
Той подчерта, че 2013 г. е преминала под знака на активното гражданско общество за защита от монополите. "Тежкото състоянието на сектор енергетика налага проверка по всички звена по веригата. Изводите за България са: свръхпроизводство на електрическата енергия при занижено потребление; липса на прозрачност при управление на държавни активи; липса на независимост и прозрачност на държавния регулатор", каза още Росен Плевнелиев. "ДКЕВР трябва да се превърне в независим регулатор – това смислено и отдавна чакано решение може да се превърне в реалност с промени в Закона за енергетиката. България е европейски шампион по пилеене на енергия", заяви държавният глава."Решението е енергийна ефективност навсякъде. Вместо само да констатираме как българските села се обезлюдяват, нека да дадем шанс на хората да си сменят дограмата, фасадата и покрива."
Държавният глава определи една от най-сериозните заплахи за националната сигурност - енергийната зависимост. Три поредни правителства полагат усилия в посока енергийна диверсификация. Необходими са спешни действия за изграждане на конекторите с Гърция, Сърбия, Турция, посочи още той.
Президентът даде заявка, че ще продължи да търси допирни точки между политическите сили. Президентът призова към реализъм и честност – "нека обещаем само това, което можем да изпълним”.